Franciska Brantner, državna sekretarka u Saveznom ministarstvu za ekonomske poslove i klimatsku akciju, izjavila je da nije pitanje da li će se litijum u Srbiji kopati, nego da li će to uraditi Rio Tinto i evropski partneri ili Kina.
Protiv projekta Jadar kompanije Rio Tinto pre nekoliko dana na ulice u Beogradu je izašlo više desetina hiljada građana Srbije.
Franciska Brantner je u intervjuu za nemački list Tageszeitung rekla da je litijum jedna od sirovina neophodnih za klimatsku akciju. Taj metal se, kako je navela, sada kopa u Australiji i Čileu, ali se u potpunosti prerađuje u Kini.
Od ruske agresije na Ukrajinu, postalo je, prema njenim rečima, jasno da je zavisnost od drugih opasna.
Zato je cilj Savezne vlade da smanji takve zavisnosti kako bi se smanjili rizici, a projekat u Srbiji može biti temelj ove strategije, rekla je ona.
Prvobitni planovi Rio Tinta nisu ispunjavali evropske standarde zaštite životne sredine
Brantner naglašava da prvobitni planovi Rio Tinta nisu ispunjavali evropske standarde zaštite životne sredine. Zato je, dodaje, bilo ispravno protestovati protiv toga, i dobro je što je projekat zaustavljen. Nemačka vlada i Evropska komisija, uverava, tražile su novi koncept.
Litijum u Srbiji bi, prema njenim rečima, trebalo vaditi samo korišćenjem ekološki prihvatljivih procesa, odgovarajućim visokim nivoom zaštite voda i zemljišta i veoma dobrim planom za zbrinjavanje otpada.
Takav stav je, zajedno sa pritiscima iz Srbije, doveo do promene projekta u ovim oblastima. Sada postoji novi koncept deponije, više rudarskih ostataka će se ponovo koristiti i to više ne bi trebalo da se radi usred rečne doline, rekla je ona.
Postoji novi koncept za zaštitu voda, dodala je, i projekat se oslanja na obnovljive izvore energije.
Da li Nemačka i Evropa zabijaju nož u leđa Srbiji?
Novinar nemačkog lista navodi da iskustva iz Čilea i drugih regiona sveta pokazuju da nakon iskopavanja litijuma ostaju samo devastirani predeli i da se srpsko stanovništvo tome opire, pa je pita da li joj Nemačka i Evropa zabijaju nož u leđa. Na to ona odgovara da brige lokalnog srpskog stanovništva shvataju veoma ozbiljno i stoga su se obavezali da se ponovo planira rudarski projekat.
Evropska unija će, prema njenim rečima, pratiti nove procene uticaja na životnu sredinu koje će uslediti kako bi se poštovali ekološki standardi. EU, dodala je, povezuje projekat sa izgradnjom lanca vrednosti za proizvodnju baterija i e-mobilnost.
Za razliku od mnogih drugih sirovinskih projekata širom sveta, gde se sirovina samo izvozi, ovde bi stanovništvo trebalo da bude uključeno u lanac vrednosti, poručila je Brantner.
Kontrola projekta je na Srbiji
Državna sekretarka kaže da se Rio Tinto obavezao da će poštovati zakon EU o zaštiti životne sredine, iako se taj propis samo delimično primenjuje u Srbiji. Ona naglašava da je kontrola projekta na Srbiji. EU i Nemačka će, uverava, moći da pruže stručne savete.
Evropske kompanije su, takođe, zainteresovane da obezbede poštovanje ekoloških standarda, kaže ona.
Brantner priznaje da lokalno stanovništvo i opozicija s pravom traže od državnih institucija sprovođenje ekoloških standarda. Istovremeno, nastavlja, dobro je ako se rudari u evropskim nalazištima i rude prerađuju na na evropski način.
Sprečava se Kina da poveća svoj uticaj na važne evropske izvore sirovina
Na ovaj način se, smatra, sprečava Kinu da poveća svoj uticaj na važne evropske izvore sirovina. Pitanje nije hoće li projekta biti ili ne već da li će ga realizovati Rio Tinto sa evropskim partnerima, ili će to uraditi Kinezi, zaključuje ona. Brantner ne veruje da bi za demokratiju, životnu sredinu i stanovništvo u Srbiji bilo bolje da se projekat realizuje u kinesko-srpskom partnerstvu.
Projekat Jadar je i prilika, uverena je, da se svetu pokaže da nemačke i evropske kompanije vode računa i da vađenje i prerada sirovina može biti mnogo ekološki prihvatljivija nego što je to trenutno slučaj.
Нећете копати ни ви, ни Кинези, нико! Имао бих што-шта вулгарно да прокометнаришем али ћу се суздржати. Даће Бог да се ова издајничка власт смени па да одговарају а исто тако и они пре њих. Истераћемо и Кинезе из Бора као и Данди са Хомоља. Ако неко хоће рат са народом онда ће га имати.
Kopaj ti to u tvojoj Nemackoj i zaboravi Srbiju. Nema bre nikakvog kopanja kod nas.
Nećete kopati! Niko i nigde!
Pazi ti nju! Nećete kopati!
Nismo deo EU, nismo u Nemačkoj! Nismo nemačka kolonija, nemojte da bude da vam nismo rekli!
Богами, изгледа да је 500 година под Турцима оставило дубок утицај у подсвести данашњих становника Србије: Османлије су за мање од сто година од почетка окупације Србије угасили затечено ископавање руда и њену прераду у бакар, олово, сребро, цинк и тсл а ови садашњи би да се донесу ЗАКОНИ којима ће се уопште забранити геолошка истраживања, ископавање пронађених руда и њихива прерада у метале и друге корисне материје. Испада да се сада боримо да постанемо забачена и економски заостала територија на југоистоку Европе.
Kancer vas izjeo. Nasu zemlju da zagadite a vi lepo da zivite…
Sprečava se Kina da poveća svoj uticaj na važne evropske izvore sirovina
Srbija nije u Evropi, ajde kopajte u EU
Nece niko kopati.
Sve to sto vama treba ima i kod vas pa pocnite sa kopanjem.
Mi cemo proizvoditi zdravu hranu i nju izvoziti vama .
Ako date fabriku baterija i Mercedes fabriku automobila onda može.Ljudi ne zavaravajte se i u Portugalu je pala vlast zbog litijuma,pa nova vlast pristala isto na rudnik.Treba da gledamo da izvučemo koliko god možemo
Throughout history, Western civilization has come a long way from unskilled barbarism to skilled barbarism
Имате у Немачкој литијум па копајте.
Иначе – колики сте несој и лицемер (или можда незналица?) показује чињеница да Кинеска компанија има највећи део акција у Рио Тинту.
Хоћете да смањите зависност од других, па ћете да копате у Србији. А како то планирате да коате код нас а да не будете зависни од нас? Можете ли мало даобразложите концепт? Ако се ослањате на историју, присетите се јако су се те ваше авантуре у Србији раније завршавале…
„Brantner naglašava da prvobitni planovi Rio Tinta nisu ispunjavali evropske standarde zaštite životne sredine. Zato je, dodaje, bilo ispravno protestovati protiv toga, i dobro je što je projekat zaustavljen. “
Znači da se narod nije pobunio i sve zaustavio pre dve godine kopao bi Rio Tinto vec dve godine. Zabiole vas za i za standarde i za ekologiju, a istorija nas uči i za Srbe.
Zato Rio Tinto marš iz Srbije !
Ko Nemačku pita ili bilo koju zemlju. Zato su bombardovali Srbiju da bi joj oteli jedinu domovinu. Marš u svoju zemlju pa tamo rovari bagro belsvetska. Nije vam babo ostavio Srbiju u nasledstvo.
Možete da izmislte za nas najbezbedniju tehnologiju ikada, ali samo zbog enormne potrošnje vode koja je neophodna za preradu rude i izdvajanja litijuma iz minerala, vode koju ste nanjušili u našoj Drini i u podzemnim rezervama ispod doline Jadra, samo zbog toga nećete kopati. Ne damo našu vodu.
Ovo je samo signal da ova korumpirana vlast neće odustati od litijuma šta kod rekli ili obećavali – ovde će definitvno da ispadne neki haos oko ovga i mormao biti spremni na sve scenarija.
Čemu tolika fama oko tog litija koji je sam po sebi toliko problematičan (rijedak, skup i neekološki za dobivanje, zapaljiv itd.) kad će uskoro u primjenu natrijske baterije?!?
A i tko kaže da su EV budućnost? Što je sa vodikom?
Neka ga kopaju u bilo koji zemlji posle unite. Ne treba verovati njenim objasnjenjima vezano za ekologiju. Nemoguce je izvrsiti iskopavanja bez stating posledica. Sto se tice Kine, oni su dobro iskoristi vec Srbiju , ne treba I’m vise dozvoljavati da uzimaju of siromasne Srbije I prave sebe gigantom. Ne dozvoliti nikome takvi ekoloski i ljudski pomor u Srbiji
Živim u Berlinu. U Lužici, gde žive Lužički Srbi, godinama se kopao ugalj. Sada se ceo kraj renaturiše. Ovo stvara raj za životinje i ljude. Zalažem se za projekat ako srpsko stanovništvo ima koristi od njega, Srbija se jača i na kraju se sprovodi zaštita životne sredine kao u Nemačkoj. Međutim, to mora biti jasno unapred dogovoreno kako lokalno stanovništvo ne bi snosilo troškove.