Foto: Imeao / https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en
Republika Srbija i nemačka razvojna banka KfW su 18. jula potpisale Sporazum o zajmu u iznosu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa Green Transition Development Policy Operation (DPO II).
Današnje potpisivanje podvlači zajedničko angažovanje Nemačke i Srbije za klimatski prihvatljivu i socijalno pravednu energetsku tranziciju, izjavio je Karsten Majer-Vifhauzen, otpravnik poslova ad interim Savezne Republike Nemačke u Srbiji. „Nastavićemo da na ovom putu budemo uz Srbiju i da podržimo njene reformske napore“, naglasio je.
U okviru ovog finansiranja reformi, Svetska banka, francuska razvojna banka AFD i nemačka banka KfW podržavaju Republiku Srbiju u sprovođenju njene ambiciozne reformske agende. Cilj je ubrzanje prelaska na energiju iz čistih izvora i usklađivanje sa standardima EU u oblasti zaštite životne sredine i klime.
Niz reformi kroz DPO II
U okviru DPO II je već realizovano mnogo uspešnih reformi, između ostalog:
- Podsticanje ekološki i klimatski prihvatljivih investicija: Javne investicije se ocenjuju po ekološkim kriterijumima i riziku od prirodnih katastrofa, i to pomoću modela razvijenih samo u tu svrhu. Građani Srbije imaju korist od toga zbog održivijih investicionih odluka države.
- Povećana transparentnost u javnom budžetu: Vlada Republike Srbije se obavezuje da će i tokom godine, a ne samo krajem budžetske godine objavljivati informacije o izvršenju javnog budžeta. To poboljšava transparentnost javnih rashoda, pre svega kada je reč o investicijama koje se odnose na zaštitu životne sredine i klime.
- Pristupačne cene energije: Vlada Republike Srbije je uvela privremene ciljane subvencije za domaćinstva sa malim prihodima (npr. građane sa malom penzijom). Udeo domaćinstava koja primaju tu vrstu pomoći porastao je sa 2,7 odsto (2021. godine) na osam procenata (2024. godine).
- Poboljšano odlaganje otpada: Usklađivanje sa standardima EU dovodi do boljeg pristupa uređenim deponijama, i to od 42 odsto (2021. godine) na 50 procenata (2024. godine). Građani Srbije imaju korist od poboljšanog odlaganja otpada i čistije životne sredine.
- Spremni za CBAM: Od ove godine, velika industrijska postrojenja i elektrane izveštavaju o svojim emisijama CO2 u skladu sa standardima EU. Na taj način, Srbija je spremnija za skorašnje aktiviranje evropskog mehanizma prekograničnog usklađivanja (cene) ugljenika (CBAM) i može, na primer, ubuduće naplatiti emisije CO2.
Finansiranje reformi u okviru klimatskog partnerstva
Nemački doprinos finansiranju reformi je sastavni deo klimatskog partnerstva Nemačke sa Srbijom i celim Zapadnim Balkanom. Svrha tog partnerstva je da se Srbiji pruža podrška u sprovođenju njenih nacionalnih klimatskih ciljeva i u prilagođavanju klimatskim promenama. Ključni cilj partnerstava je da transformacija koja je potrebna za postizanje klimatskih ciljeva, u interesu građanki i građana Srbije, bude socijalno pravedna (just transition).
Srbija i Nemačka ove godine obeležavaju 25. godišnjicu razvojne saradnje. U tom periodu, KfW je u Srbiji finansirao projekte u iznosu od 2,5 milijardi evra.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.