Vlasnici elektrana na obnovljive izvore energije (OIE) i kogenerativnih postrojenja u prvoj polovini 2018. godine dobili su 69,4 miliona evra na ime državnih subvencija, što je 11 odsto manje nego u istom periodu 2017. godine, naveo je u izveštaju Centar za podršku proizvodnji zelene energije, koji je deo slovenačkog operatora tržišta električne energije Borzen.
Na kraju juna 2018. godine u sistemu podrške bilo je 3.879 elektrana sa instaliranim kapacitetom od 410 MWe. U periodu od januara do kraja juna 2018. godine u sistem je ušlo ukupno 44 elektrana, uključujući i nove firme i one kod kojih je došlo do promene u vlasništvu ili vrsti podrške – sa garantovanog otkupa ili klasične fid-in tarife na operativnu podršku ili fid-in premije, navodi Centar u izveštaju.
Ukupna proizvodnja električne energije u okviru sistema podrške smanjena je 5% u odnosu na isti period 2017. godine, dok su se plaćanja smanjila 11% sa 77,4 miliona evra u prvom kvartalu 2017. godine.
Najveći iznos je isplaćen vlasnicima solarnih elektrana, 30,9 miliona evra za proizvedenih 122,6 GWh, dok je kogeneracija na fosilna goriva dobila 16,1 milion evra, navodi se u izveštaju Centra.
Trend povećanja subvencija na godišnjem nivou stabilizovao se u 2015. godini, na 147,1 milion evra. U naredne dve godine plaćanja su smanjena, pa su u 2017. bila 143,5 miliona evra.
Krajem 2017. godine u fid-in sistemu bilo je 3.864 elektrana sa instalisanim kapacitetom od 412 MWe. U periodu od januara do decembra 2017. godine bilo je ukupno 60 novih ugovora.
Dve vrste podrške
Vlasnici elektrana imaju mogućnost da biraju između dve vrste podrške. Prva je garantovan otkup, fid-in tarife, u kojoj Centar za podršku proizvodnji zelene energije preuzima električnu energiju od elektrana i prodaje je na tržištu.
Druga je operativna premija, u kojoj proizvođač prodaje svoju energiju na tržištu, dok Centar za OIE i kogeneraciju plaća samo premiju kao razliku između tržišne cene i garantovane cene, koja je određena ex-ante na godišnjem nivou, u odnosu na tip proizvodnje, navodi se na sajtu Borzena.
Proizvođači sa instalisanom snagom većom od 1 MV mogu dobiti samo drugu vrstu podrške.
Sistem državne podrške zasniva se na garancijama porekla. Svi proizvođači uključeni u sistem moraju da izdaju i predaju Centru za OIE i kogeneraciju garancije porekla kao dokaz proizvodnje iz OIE i kogeneracije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.