Električna energija

NASA planira da postavi nuklearku na Mesecu

nasa-nuklearka-mesec

Foto: NASA

Objavljeno

28.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Američka svemirska agencija NASA odabrala je tri predloga projekta za nuklearni sistem za proizvodnju električne energije, snage 40 kW, koji bi trebalo da bude u stanju da funkcioniše najmanje deset godina na površini Meseca. Uspešno postavljanje ovakvih sistema bi stvorilo temelje za dugoročne misije na Mesec i Mars, tvrdi NASA.

NASA je takođe saopštila da bi planirana nuklearka mogla biti spremna za lansiranje do kraja ove decenije. Reaktori koji koriste nuklearnu fisiju su relativno mali i lagani u odnosu na druge sisteme za proizvodnju struje i mogli bi da obezbede stalno snabdevanje bez obzira na lokaciju, dostupnost sunčeve svetlosti i ostale prirodne uslove, objašnjeno je.

Sistemi za proizvodnju energije koji koriste nuklearnu fisiju su relativno lagani i pouzdani bez obzira na dostupnost sunčeve svetlosti i druge prirodne uslove

Tri ugovora za projektovanje nuklearnog sistema, vredna po pet miliona dolara, dodeljena su kompanijama Lockheed Martin, čiji će partneri biti BWXT i Creare; kompaniji Westinghouse, čiji će partner biti Aerojet Rocketdyne; i firmi pod nazivom IX, koja je zajedničko preduzeće kompanija Intuitive Machines i X-Energy i čiji partneri će biti Maxar i Boeing, saopštila je NASA.

“Energija za dugoročno ljudsko prisustvo na drugim svetovima”

Razvoj ovih projekata će pomoći da se postave temelji za obezbeđivanje energije za dugoročno ljudsko prisustvo na drugim svetovima, kaže Jim Reuter iz direktorata NASA za svemirske tehnologije.

Ljudi bi mogli krenuti na Mars već 2035. godine, a proizvodnja energije iz solara i vetra bi tamo bila teško izvodljiva

Prva ljudska posada bi mogla krenuti put Marsa već 2035. godine. Međutim, eventualnim ljudskim naseobinama na crvenoj planeti biće potrebne velike količine energije, pa naučnici širom sveta rade na prevazilaženju tehnoloških izazova.

Proizvodnja energije iz solara i vetra bi na Marsu bila teško izvodljiva, budući da je količina sunčeve svetlosti koja dopire do ove planete više nego upola manja od količine koju dobija Zemlja. Takođe, uprkos činjenici da Mars ima mnogo jače vetrove, bilo bi problematično transportovati do tamo teške konvencionalne vetroturbine koje se koriste na Zemlji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ve ivovik bih probni rad

Vetropark Ivovik u BiH započeo probni rad

28. jun 2022. - Vetroelektrana Ivovik, četvrta u Bosni i Hercegovini, započela je probni rad

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

28. jun 2022. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

28. jun 2022. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

28. jun 2022. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.