Električna energija

Najezda meduza zaustavila rad nuklearne elektrane u Francuskoj

Najveca nuklearna elektrana u Zapadnoj Evropi zatvorena zbog najezde meduza

Foto: Fabian from Pixabay

Objavljeno

12.08.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.08.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Najezda meduza je privremeno zaustavila rad najveće nuklearne elektrane u Zapadnoj Evropi – Gravelines, u Francuskoj, nakon što su ove morske životinje zapušile sistem za pumpanje vode koja hladi reaktore, saopštila je elektroprivreda EDF.

Nuklearna elektrana Gravelines je smeštena na obali Severnog mora i Lamanša, između francuskih gradova Kale i Denkerk. Najveća je u u Zapadnoj Evropi. Sastoji se od šest reaktora od ukupno 5,4 gigavata, što je dovoljno za napajanje oko pet miliona domaćinstava.

Ovo je jedan od primera kako klimatske promene sve više utiču na proizvodnju električne energije. Četiri reaktora ove elektrane kod mesta Gravlin su isključena zbog najezde meduza u pumpnim stanicama za morsku vodu koja se koristi za hlađenje reaktora, saopštio je državni EDF. Dan kasnije, iz istog razloga je zatvoren i šesti blok.

Reaktori 1 i 5 bili su već van mreže zbog planiranog remonta, pa je čitava elektrana privremeno van pogona.

Porast broja meduza u vodi oko Kalea direktna je posledica porasta temeprature vode

Porast broja meduza u vodi oko Kalea direktna je posledica porasta temperature vode i povećanja količine planktona kojima se hrane. „Meduze se razmnožavaju brže kada je voda toplija, a kako područja poput Severnog mora postaju toplija, period pogodan za razmnožavanje postaje sve duži i duži“, objasnio je Derek Rajt, konsultant za morsku biologiju u Nacionalnoj službi za ribarstvo Američke nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOAA).

EDF je saopštio da događaj nije uticao na bezbednost postrojenja, osoblja niti životne sredine. Trebalo bi 14. avgusta da se vrati u pogon, navodi kompanija, uz tvrdnju da nema rizika od nestašice električne energije.

Najezde meduza na nuklearne elektrane su se dešavale i ranije. Nuklearna elektrana Torness u Škotskoj, kojom takođe upravlja EDF, bila je prinuđena da obustavi rad na nedelju dana 2021. godine, nakon što su meduze zapušile cevi za dovod vode. Ista situacija se dogodila i 2011. godine.

Jata meduza su izbacivale iz pogona i nuklearne i termoelektrane na ugalj u Švedskoj, Sjedinjenim Državama i Japanu, a 1999. su čak izazvale potpuni nestanak struje u Manili i na celom Luzonu, najvećem ostrvu na Filipinima.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

evropska unija prva cena cbam certifikata evropska komisija

Evropska komisija odredila prvu cenu CBAM sertifikata

12. avgust 2025. - Evropska komisija je objavila prvu cenu CBAM sertifikata za prvi kvartal 2026. na svojoj veb stranici posvećenoj ovoj prekograničnoj taksi

hrvatska vetroelektrana ve cemernica vsb total

TotalEnergies gradi vetropark u Hrvatskoj

12. avgust 2025. - Vetropark Čemernica trebalo bi da bude izgrađen na teritoriji opštine Dicmo i grada Trilja nedaleko od Splita

hrvatska rimac technology novi bmw i7 sedan baterija zagreb

Rimac i BMW otkrivaju novi model električnog i7 Sedana 22. aprila

12. avgust 2025. - Baterijski sistem, koji je zajedničko rešenje dve kompanije, za novi BMW i7 Sedan proizvodi se u Rimac kampusu u blizini Zagreba

Dedovic Djedovic Handanovic Azerbejdzanu SOCAR

Đedović Handanović u Azerbejdžanu s predstavnicima vlade i SOCAR-a

12. avgust 2025. - Ministarka Dubravka Đedović Handanović razgovarala je u Azerbejdžanu sa predstavnicima vlade i državne energetske kompanije SOCAR