Životna sredina

Mikroplastika otkrivena u 99 odsto uzoraka ribe, škampa

Nova studija otrila prisustvo mikroplastike u 99 odsto morskih plodova

Foto: Freepik

Objavljeno

12.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Istraživači sa Univerziteta države Portland su ispitali prisustvo antropogenih čestica u jestivom tkivu ribe i škampa ulovljenih duž obala Oregona u Sjedinjenim Državama. Studija je pokazala da se mikroplastika nalazi u 99 odsto uzoraka.

Antropogene čestice potiču iz materijala koje proizvode ili prerađuju ljudi. Pored mikroplastike, u ovu kategoriju potpadaju, na primer, tragovi habanja guma, zatim komadići boje, jedinjenja i smese od tekstila i građevinskog materijala, kao i hemijski tretirani materijali poput obojenih celuloznih vlakana.

Istraživači sa Univerziteta države Portland u Oregonu su analizirali pet vrsta ribe i jednu vrstu škampa. Deo uzoraka je prikupljen sa ribarskih brodova, a drugi kupljen u prodavnicama, radi poređenja nivoa kontaminacije.

Nalazi su objavljeni u studiji ‘Od okeana do našeg kuhinjskog stola: Antropogene čestice u jestivom tkivu vrsta iz mora kod Zapadne obale SAD’ (From the ocean to our kitchen table: anthropogenic particles in the edible tissue of U.S. West Coast seafood species).

Analizom jestivog tkiva utvrđeno je prisustvo antropogenih čestica u 180 od 182 uzorka. Čak 80 odsto pronađene mikroplastike čine vlakna od odeće ili tekstila.

Crveni škampi i pacifička haringa su imali najvišu prosečnu koncentraciju antropogenih čestica kada se uporede sa drugim analiziranim vrstama. Naučnici smatraju da je razlog tome ishrana ovih vrsta: plankton koji se, zajedno sa mikroplastikom, sakuplja na površini okeana i prenosi morskim strujama.

Poređenje uzoraka pokazalo je da su primerci jestivih vrsta životinja iz mora kupljeni u prodavnicama bili kontaminiraniji nego oni dobijeni direktno sa brodova, što sugeriše da proces pakovanja i distribucije dodatno doprinosi zagađenju.

Sveprisutnost mikroplastike

U mikroplastici se može naći 16.000 raznih hemikalija iz plastike, poput vrlo toksičnih perfluoroalkilnih i polifluoroalkilnih supstanci (PFAS), zatim bisfenola i ftalata. Brojne naučne studije su pokazale povezanost tih jedinjenja sa slučajevima kancera, hormonskim poremećajima, neurološkim oboljenjima, smanjenom plodnošću i razvojim poremećajima kod dece.

Čestice mikroplastike imaju prečnik do pet milimetara, ali neke su toliko sitne, čak nevidljive, da mogu da prodru i u krvotok. Studije su otkrile čestice plastike u ljudskim plućima, posteljici, reproduktivnim organima, jetri, bubrezima, zglobovima kolena i laktova, krvnim sudovima, čak i mozgu.

Autori ne preporučuju izbegavanje ribe i morskih plodova jer je mikroplastika široko rasprostranjena, tako da promena načina ishrane ne bi pomogla.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

energetska zajednica tnc vodic mapiranje lokacija vetar solar zivotna sredina ljudi

Vodič za mapiranje lokacija projekata za vetar i solar sa minimalnim uticajem na životnu sredinu i ljude

12. februar 2025. - Sekretarijat Energetske zajednice i organizacija The Nature Conservancy (TNC) objavili su vodič za identifikaciju i određivanje prioritetnih oblasti za razvoj obnovljive energije uz maksimalno smanjenje uticaja na životnu sredinu i društvo

Nova studija otrila prisustvo mikroplastike u 99 odsto morskih plodova

Mikroplastika otkrivena u 99 odsto uzoraka ribe, škampa

12. februar 2025. - Istraživači sa Univerziteta države Portland su ispitali prisustvo antropogenih čestica u ribama i škampima ulovljenim duž obala Oregona

Sest gradova u Srbiji prekoracilo godisnji limit od 35 dana prekomerno zagadjenog vazduha

Godina je tek počela, a šest gradova u Srbiji prekoračilo limit zagađenja vazduha česticama PM10

12. februar 2025. - Šest gradova u Srbiji već je prekoračilo dozvoljeni limit zagađenja vazduha PM10 česticama, iako je godina tek počela

U Bogaticu protest protiv istrazivanja litijuma ministarstvo demantuje izdalo dozvolu

U Bogatiću protest protiv istraživanja litijuma, ministarstvo demantuje da je izdalo dozvolu

12. februar 2025. - Građani i aktivisti su prekinuli sednicu SO Bogatić zbog pominjanja dozvole za istraživanje litijuma i bora u nacrtu prostornog plana