Razvoj tehnologije malih modularnih reaktora i globalna renesansa nuklearne energije doveli su do toga da se u Grčkoj nakon mnogo godina ponovo pokrene priča o nuklearnim elektranama.
Moramo biti nepristrasni po pitanju tehnologije i sagledati svako moguće rešenje, izjavio je grčki premijer Kirijakos Micotakis u intervjuu za Bloomberg, misleći na nuklearnu energiju i male modularne reaktore (eng. small modular reactors-SMRs).
Iako Grčka nema nuklearne elektrane, vlada prati globalni tehnološki razvoj, jer je to ugljenično neutralan način proizvodnje električne energije, istakao je.
„Odbacivanje neke tehnologije samo zato što postoje aspekti koji nam se ne dopadaju, ne čini mi se kao ispravan način za napredak“, dodao je Micotakis.
Vlada je usredsređena na male modularne reaktore, a ne na velike nuklearne elektrane, kao i na mogućnost njihove upotrebe na lokalnom nivou, na ostrvima ili za napajanje data centara. Naime, očekuje se da će se grčka ostrva i druge oblasti u narednim godinama i decenijama suočiti s nedostatkom vode, što znači da će im biti potrebne energetski intenzivne fabrike za desalinizaciju, a samim tim i dodatna električna energija za njihov rad.
Još jedno pitanje koje je Grčka pokrenula poslednjih godina jeste mogućnost podrške izgradnji reaktora u susednim zemljama, poput Bugarske, pri čemu bi se sa njima ugovarao uvoz električne energije.
Javno mnjenje ne gleda blagonaklono na nuklearnu energiju
I dok bi ideja o podršci nuklearnim projektima u inostranstvu mogla biti politički prihvatljiva, isto se ne može reči za razvoj malih modularnih reaktora u Grčkoj. Javnost je još od Černobilja neprijateljski nastrojena prema ovoj tehnologiji, a ta situacija se nije promenila do danas.
Osim nekoliko stručnjaka koji zagovaraju nuklearnu energiju, nijedan grčki zvaničnik ni kompanija do sada nisu ozbiljno pokrenuli ovo pitanje.
Na kraju krajeva, s obzirom na česte ekstremne lokalne reakcije čak i protiv zelenih tehnologija poput solarnih ili vetroparkova, čini se nezamislivim da bi građani Grčke prihvatili nuklearne elektrane bilo gde u zemlji.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.