OIE

Micotakis: Grčka razmatra upotrebu malih modularnih reaktora za ostrva i data centre

Micotakis predlaze upotrebu malih modularnih reaktora za ostrva i data centre

Foto: kancelarija premijera

Objavljeno

21.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Razvoj tehnologije malih modularnih reaktora i globalna renesansa nuklearne energije doveli su u Grčkoj do prve rasprave o nuklearnoj energiji posle mnogo godina.

„Moramo biti nepristrasni po pitanju tehnologije i sagledati svako moguće rešenje,“ izjavio je grčki premijer Kirijakos Micotakis u intervjuu za Bloomberg, misleći na nuklearnu energiju i male modularne reaktore (SMR).

Iako Grčka nema nuklearne elektrane, vlada prati globalna dešavanja u pogledu tehnološkog razvoja, jer je reč o ugljenično neutralnom načinu proizvodnje električne energije, istakao je.

„Odbacivanje neke tehnologije samo zato što postoje aspekti koji nam se ne dopadaju, ne čini mi se kao ispravan put napred“, dodao je Micotakis.

Vlada je usredsređena na male modularne reaktore, ne na velike nuklearne elektrane, kao i na mogućnost korišćenja SMR-ova na lokalnom nivou, na ostrvima ili za napajanje data centara. Naime, očekuje se da će se grčka ostrva i druge oblasti u narednim godinama i decenijama suočiti s nedostatkom vode, što znači da će im biti potrebne energetski intenzivne fabrike za desalinizaciju, a samim tim i dodatna električna energija za njihov rad.

Još jedno pitanje koje je Grčka pokrenula poslednjih godina jeste mogućnost podrške izgradnji reaktora u susednim zemljama, poput Bugarske, pri čemu bi se sa njima ugovarao uvoz električne energije.

Javno mnjenje ne gleda blagonaklono na nuklearnu energiju

I dok bi ideja o podršci nuklearnim projektima u inostranstvu mogla biti politički prihvatljiva, isto se ne može reči za razvoj malih modularnih reaktora u Grčkoj. Javnost je još od Černobilja neprijateljski nastrojena prema ovoj tehnologiji.

Osim samo nekoliko stručnjaka koji zagovaraju nuklearnu energiju, nijedan grčki zvaničnik ni kompanija do sada nisu ozbiljno pokrenuli ovo pitanje.

Na kraju krajeva, s obzirom na česte ekstremne lokalne reakcije čak i protiv zelenih tehnologija poput solarnih ili vetroparkova, čini se nezamislivim da bi građani Grčke prihvatili nuklearne elektrane bilo gde u zemlji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

21. novembar 2024. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

21. novembar 2024. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

21. novembar 2024. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

norinco arctech bih solarna elektrana ugovor

Norinco i Arctech dogovorili isporuku opreme za solarnu elektranu u BiH

21. novembar 2024. - Kineska kompanija Norinco potpisala je ugovor o isporuci opreme za solarnu elektranu u BiH sa firmom Arctech, koja je takođe iz Kine