Životna sredina

Marš sa Drine: Priključite se tužbi protiv rešenja o proceni uticaja za projekat Jadar

mars sa drine tuzba procena uticaja na zivotnu sredinu jadar rio tinto

Foto: Marš sa Drine

Objavljeno

28.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Organizacija Marš sa Drine saopštila je da je rešenje Ministarstva zaštite životne sredine o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja rudarskog dela projekta Jadar nezakonito i pozvala građane da se priključe tužbi protiv te odluke.

Režim, kako kažu u organizaciji Marš na Drinu, sprovodi kontinuitet projekta Jadar, koristeći kolektivnu traumu i društvenu krizu da ispod radara završi još jedan posao kojim planira da sporo ubija građane Srbije narednih godina.

Ministarstvo zaštite životne sredine je, podsećaju, 21. novembra donelo rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja rudarskog dela projekta Jadar.

„Ovo rešenje je nezakonito i doneto je u nezakonitom postupku, na štetu građana i životne sredine Republike Srbije, a u korist Rio Tinta i koruptivnih interesa“, naveli su u saopštenju.

Obezbeđen jednostavan način da se građani priključe tužbi

Svaki građanin, poručuju, ima pravo da se uključi u ovaj postupak i Administrativnoj komisiji Vlade Srbije podnese žalbu protiv rešenja Ministarstva. Tim Marš sa Drine, kako dodaju, je obezbedio jednostavan način kako svi građani Srbije mogu da se uključe.

Biće im potrebno samo pet minuta, dodaju.

Spisak nezakonistosti je sledeći:

  • Ožalbenim rešenjem nije uzet u obzir kumulativni uticaj celog projekta Jadar na životnu sredinu.
  • Ožalbeno rešenje je nezakonito zbog povrede prava zainteresovane javnosti da delotvorno učestvuju u postupku procene uticaja na životnu sredinu i suštinski utiču na donošenje odluke u ovoj upravnoj stvari.
  • Uz zahtev nije dostavljen idejni projekat, niti izvod iz idejnog projekta, zbog čega je ožalbeno rešenje nezakonito u smislu člana 12. stav 2. tačka 2) Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu.
  • Ožalbeno rešenje je nezakonito jer je dostavljena dokumentacija nosioca projekta- Izvod iz studije izvodljivosti, izrađena bez prethodnog pribavljanja akta o uslovima nadležnog organa, u smislu člana 70. stav 2. Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
  • Ožalbeno rešenje je nezakonito jer nosiocu projekta nije naloženo da u Studiji o proceni uticaja predvidi uslove i način sanacije i rekultivacije zemljište, odnosno da u studiji predvidi i projekat sanacije i rekultivacije zemljišta u toku i nakon završetka projekta.
  • Ožalbeno rešenje suprotno je Pravilniku o sadržini studije o proceni uticaja na životnu sredinu.
  • Izreka rešenja sadrži nejasne i nedovršene formulacije, ostavljajući prostora za proizvoljno tumačenje istih od strane nosioca projekta odnosno obrađivača studije o proceni uticaja.
  • Ožalbenim rešenjem povređene su odredbe Zakona o potvrđivanju Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu (ESPOO Konvencija)
  • Ožalbeno rešenje je nezakonito doneto je suprotno odredbama Uredbe o proglašenju zaštićenog prirodnog dobra, Predeo izuzetnih odlika Cer.
  • Vodni uslovi uopšte nisu izdati za sprovođenje postupka procene uticaja na životnu sredinu.
  • Uz zahtev uopšte nisu priloženi uslovi zaštite spomenika kulture.
  • Svi uslovi nadležnih organa su izdati za izradu Studije izvodljivosti i rudarskih projekata, a ne za potrebe sprovođenja procene uticaja.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

28. novembar 2024. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

28. novembar 2024. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

28. novembar 2024. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

28. novembar 2024. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista