Firma Elektroprivreda Republike Srpske – obnovljivi izvori energije novi je koncesionar za gradnju male hidroelektrane Cijevna 3 na reci Bosni.
Cijevna 3, planiranog kapaciteta od 13,9 MW, je jedna od osam hidroelektrana koje su planirane na reci Bosni, a prva koncesija za ovu kaskadu potpisana je još 2007. godine kada je norveška firma Technor Energy dobila posao. Koncesija je menjala vlasnika, ali do danas nijedna hidroelektrana nije izgrađena.
Sada su Ugovor o ustupanju ugovora o koncesiji za izgradnju i korišćenje MHE Cijevna 3 potpisali Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva, v.d. direktori preduzeća Elektro Doboj i Elektroprivreda Republike Srpske – obnovljivi izvori energije – Miodrag Mišić i Siniša Šišić.
Ugovor je prenet sa dosadašnjeg koncesionara preduzeća Elektro Doboj na novog koncesionara, firmu Elektroprivreda Republike Srpske – obnovljivi izvori energije
Ugovor o konceciji za izgradnju i korišćenje male hidroelektrane Cijevna 3 na reci Bosni je ovim prenet sa dosadašnjeg koncesionara preduzeća Elektro Doboj, na novog koncesionara, firmu Elektroprivreda Republike Srpske – obnovljivi izvori energije iz Ljubinja, koje je u potpunosti preuzelo sva prava i obaveze iz ugovora, saopštilo je Ministarstvo.
Razlog za ustupanje ugovora je činjenica da se, u skladu sa Zakonom o električnoj energiji Elektro Doboj kao distributivno preduzeće u sistemu Elektroprivrede, ne može baviti proizvodnjom električne energije zbog čega je dalju realizaciju projekta preuzela firma ERS – obnovljivi izvori energije.
Cijevna 3 je jedna od osam malih hidroelektrana na reci Bosni, čija je izgradnja definisana Prostornim planom Republike Srpske
Hidroelektrana Cijevna 3, kako je navelo Ministarstvo, je jedna od osam malih hidroelektrana na reci Bosni, čija je izgradnja definisana Prostornim planom Republike Srpske. Izgradnjom ovih hidroelektrana predviđeno je integralno uređenje, zaštita od poplava i energetsko korišćenje reke Bosne.
U realizaciju projekta izgradnje MHE Cijevna 3 je do sada uloženo oko devet miliona KM. Sprovedeni su istražni radovi, urađen je najveći deo projektne dokumentacije i dozvola, a u postupku eksproprijacije rešeno je oko 40 odsto imovinskih odnosa, naveli su u Ministarstvu.
Očekivana godišnja proizvodnja elektrane je 69 GWh električne energije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.