Makedonija usvojila novi Zakon o energetici, prihvaćen i Treći energetski paket
Slika: Makedonski parlament
Objavljeno 30. maja 2018.
Ažurirano 30. maja 2018.
Komentar(1)
Podeli

Makedonski parlament usvojio je novi Zakon o energetici, u koji su uključena i pravila Trećeg energetskog paketa, čime su otklonjena kršenja Ugovora o Energetskoj zajednici.

Novi Zakon, kako je saopštila makedonska vlada, vraća osnovno ljudsko pravo izbora snabdevača električnom energijom, i ispunjava uslove za otvaranje tržišta električne energije.

U Sekretarijatu Energetske zajednice ističu da je Zakon pripremljen u bliskoj saradnji sa njima, kao i da pruža pravni osnov za razdvajanje operatora prenosnog sistema za električnu energiju i gas, nadograđuje obaveze regulatorne komisije za energetiku i omogućava integraciju tržišta bivše Jugoslovenske Republike Makedonije i njenih suseda.

Makedonija je bila jedina članica Energetske zajednice u kojoj mala preduzeća i domaćinstva nisu imali pravo da kupuju električnu energiju od snabdevača koga izaberu, navodi u saopštenju Energetska zajednica, i dodaje da novi zakon to ispravlja.

Prvi slučaj zbog kršenja Ugovora o Energetskoj zajednici, Sekretarijat je pokrenuo zbog neuspeha Makedonije da usvoji i primeni odredbe za otvaranje tržišta električne energije. Rok za otvaranje tržišta za sve potrošače u skladu sa Ugovorom bio je 1. januar 2015. godine.

Drugi slučaj odnosi se na obavezu usvajanja i primene pravila Trećeg energetskog paketa do januara 2015. godine.

Nakon usvajanja Zakona, Sekretarijat Energetske zajednice je formalno zaključio oba slučaja.

Objavljeno 30. maja 2018.
Ažurirano 30. maja 2018.
Komentar(1)
Podeli

Komentari (0)

Imate mišljenje?

Ostavite komentar