Električna energija

LONGi ulazi na tržište skladištenja energije, vrhunskom zaštitom redefiniše standarde te industrije

LONGi trziste skladistenja energije vrhunskom zastitom standarde industrije

Foto: Minđije Ši, predsednik i generalni direktor, PotisEdge (levo), Denis Še, globalni potpredsednik, LONGi (LONGi)

Objavljeno

27.11.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.11.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

LONGi, globalni lider u solarnoj tehnologiji, predstavio je u Londonu svoju strategiju za skladištenje energije i zvanično objavio da ulazi u sektor skladištenja pokretanjem svog objedinjenog paketa LONGi Energy Storage One-Stop Solution. Ovaj potez je LONGi-jev strateški iskorak iz pozicije globalnog lidera u fotonaponskim sistemima u integrisanog provajdera sveobuhvatnih energetskih rešenja za solar, skladištenje i vodonik.

Osvrćući se na izazov usled očekivanja da će se u periodu do 2050. svetska potražnja za električnom energijom udvostručiti, Denis Še, potpredsednik LONGi-ja, premijerno je predstavio energetski okvir Stability Triangle (trougao stabilnosti), usredsređen na solar, skladištenje energije i energiju vodonika.

„Solar je stvaralac čiste energije, skladištenje energije je stabilizator elektroenergetskog sistema, a vodonik je regulator koji sve to uravnotežuje“, poručio je g. Še u obraćanju stručnjacima za energetiku i investitorima iz celog sveta. „Sinergija ova tri će izgraditi zaista rasprostranjen, izuzetno istrajan i pristupačan energetski sistem bez emisija ugljenika“, dodao je.

Iz solara u kombinaciju solar-skladištenje-vodonik: izgradnja energetskog okvira Stability Triangle

LONGi trenutno raspolaže vodeće tehnologije za fotonaponske sisteme i energiju vodonika – pri čemu efikasnost njegovih HIBC ćelija dostiže 27,81 odsto, a njegovi ALK elektrolizeri su prvi u svetu po kapacitetu.

Ekspanzija u domen skladištenja energije je pokazatelj daljeg jačanja LONGi-jevog strateškog pozicioniranja, gde se stvara zatvoreni krug celokupnog lanca vrednosti u kombinaciji solar-skladištenje-vodonik.

Proboj ka novim mogućnostima zahvaljujući vrhunskoj zaštiti: preoblikovanje logike konkurencije u oblasti skladištenja energije

Skladištenje energije je ključni element u sistemu energije iz obnovljivih izvora, a ta industrija se pomera iz položaja zavisnosti od podrške zakonima i propisima ka rastu na tržišnoj osnovi.

Denis Še je istakao: „Trenutna faza razvoja industrije skladištenja energije je veoma slična ranim danima solara – nagli rast pogonjen poverenjem, ali i uz stvaranje nezdrave konkurencije. Buduća dimenzija konkurencije u skladištenju energije je prešla iz ‘posedovanja tehnologije’ u ‘vrednost zasnovanu na pouzdanosti’.“

Naglasio je: „Zaštita, pouzdanost i stabilnost su merila za ocenjivanje rešenjâ za skladištenje energije, a takođe su ugaoni kamen za zadobijanje dugoročnog poverenja tržišta i kupaca.“

Da bi podupro vrednosnu propoziciju vrhunske zaštite, LONGi je odabrao da se upusti u dubinsku saradnju sa kompanijom PotisEdge, koja je stručna za zaštitu u oblasti skladištenja energije. Pridržavajući se tehničke arhitekture tri stuba – „suštinske zaštite, aktivne odbrane i inteligentnog ranog upozoravanja“, i pomoću sistema za skladištenje energije 5S, kojeg je u potpunosti sâm razvio, uključujući unikatno projektovane BMS i iCCS, PotisEdge je u protekloj deceniji održao učinak u zaštiti na „nula incidenata pregrevanja“ na preko 12 gigavat-sati u sistemima za skladištenje i baterijsko napajanje, u kumulativnom smislu. To će poslužiti za snažnu tehničku podršku LONGi-jevim rešenjima za skladištenje energije.

Osnivanje prvog centra za tehnološke inovacije za solar i skladištenje u Evropi

LONGi je zvanično objavio uspostavljanje svog prvog centra za tehnološke inovacije za solar i skladištenje (Centra za izvrsnost, CoE) u Evropi. Ovaj centar će integrisati osnovne funkcije uključujući projektne konsultacije, tehničku obuku, podršku za upravljanje i održavanje (O&M) i usluge vezane za rezervne delove. Biće posvećen brzom reagovanju i pružanjem lokalizovanih profesionalnih usluga tokom celog radnog veka opreme za evropske klijente te sveobuhvatnoj brizi za zaštitu, pouzdanost i dugoročne prinose integrisanih solarnih pogona i sistema za skladištenje.

Odabirom Londona za objavljivanje svoje globalne strategije, LONGi je pokazao da evropskom tržištu posvećuje veliku pažnju. „To što je Evropi hitno potrebna energetska tranzicija i što ima zrele tržišne mehanizme obezbeđuje idealnu platformu za sprovođenje integrisanih rešenja solar-skladištenje-vodonik“, naveo je g. Še na događaju.

LONGi Energy Storage Solution će prvo biti uveden na ključna tržišta poput Velike Britanije, Nemačke, Italije i Španije, što će biti korisno za kompanije u elektroenergetskom sektoru pri razvoju pametnijih i efikasnijih sistema čiste energije. LONGi će ubuduće nastaviti, kroz svoju strategiju integracije solar-skladištenje-vodonik, da traži dostupne putanje ka globalnoj tranziciji u okruženje bez emisija ugljenika, blisko sarađujući sa svim akterima u pravcu održive budućnosti pogonjene obnovljivom energijom.

O kompaniji LONGi

Osnovan 2000. godine, LONGi teži da bude vodeća svetska kompanija za solarnu tehnologiju, sa fokusom na stvaranje vrednosti vođeno potrebama kupaca za potpunu energetsku transformaciju.

U okviru svoje misije da maksimalno iskoristi solarnu energiju za izgradnju zelenog sveta, LONGi je posvećen tehnološkim inovacijama i uspostavio je nekoliko sektora u svom poslovanju, uključujući podloške (vejfere) od monokristalnog silicijuma, solarne ćelije i module, rešenja za solar za geografski raštrkane pogone klijenata u komercijalnom i industrijskom (C&I) sektoru, rešenja za zelenu energiju i opremu za vodonik. Kompanija je usavršila svoje kapacitete za proizvodnju zelene energije, a nedavno je i uvela proizvode i rešenja za zeleni vodonik kako bi podržala globalni razvoj bez emisija CO2.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spajic Japanski Itochu zainteresovan projekat spalionice otpada

Spajić: Japanski Itochu zainteresovan za projekat spalionice otpada

27. novembar 2025. - Premijer Crne Gore Milojko Spajić izjavio je da će biti izgrađena spalionica otpada kapaciteta do 50 megavata i da je Itochu iz Japana zainteresovan za taj projekat

slovenija subvencije privreda struja

Slovenija će energetski intenzivnoj privredi davati subvencije od 30 miliona evra godišnje

27. novembar 2025. - Ministar životne sredine, klime i energetike Bojan Kumer izjavio je da je zakon odgovor na ozbiljne izazove ovog dela slovenčake privrede

slovenija sneg solarni paneli

Od čišćenja snega sa solarnih panela više štete nego koristi

27. novembar 2025. - Slovenački operateri solarnih elektrana i ne pokušavaju da očiste sneg sa svojih modula, jer bi im to zapravo donelo više štete nego koristi

Srbija zakonski okvir skladistenje CO2

Srbija sprema zakonski okvir za skladištenje CO2

27. novembar 2025. - Nacrt zakona o istraživanju i eksploataciji ugljovodonika u Srbiji obuhvatiće trajno zbrinjavanje CO₂ u geološkim formacijama