Električna energija

Liberalizacija tržišta električne energije na Kosovu* izazvala protest privrede

liberalizacija trziste elektricne energije kosovo

Foto: Pixabay

Objavljeno

28.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Odluka Kosova* da liberalizuje tržište električne energije preti da izazove ozbiljnu krizu jer se privreda suočava sa znatno višim cenama u poređenju sa regulisanim. U znak upozorenja, nezadovoljni privrednici planiraju da blokiraju ulaze u Prištinu na dva sata u četvrtak, 29. maja.

Od 1. juna kompanije sa godišnjim prometom od preko 10 miliona evra moraće da kupuju struju na otvorenom tržištu, čime će izgubiti pravo na regulisane cene. Kosovsko tržište električne energije jedino je u regionu koje još nije otvoreno za konkurenciju, a odluka o tome je odlagana nekoliko puta od 2017.

Privredna komora Kosova* (PKK) saopštila je prošle nedelje da je od 19 elektroprivrednih kompanija koje su licencirane za snabdevanje električnom energijom, samo KESCO dao ponudu kupcima, i to po ceni višestruko višoj od trenutne, piše Kosovapress.

AmCham: Firme se suočavaju sa poskupljenjem struje od preko 200%

Američka privredna komora (AmCham) na Kosovu* je takođe izrazila svoju duboku zabrinutost u vezi sa značajnim rizicima koje liberalizacija, u svom sadašnjem obliku, predstavlja za ekonomsku aktivnost, zapošljavanje i dugoročnu konkurentnost Kosova*. AmCham upozorava da su preduzeća suočena sa povećanjem cene struje od preko 200%.

Protest najavljen za sutra usledio je nakon niza sastanaka i brojnih pokušaja da se odloži najnovija odluka o liberalizaciji tržišta. PKK je saopštila da poslovna zajednica želi da vlada omogući pravedan tranzicioni period, upozorivši da će se protesti nastaviti dok se zahtevi ne ispune.

Privreda želi tranzicioni period koji bi omogućio pravednu integraciju u slobodno tržište

Faza tranzicije omogućila bi postepenu pripremu preduzeća za održivu i pravednu integraciju u slobodno tržište energije, navodi se u saopštenju PKK-a.

“Ukoliko institucije ne razmisle i ne preduzmu konkretne korake da odgovore na zahteve preduzeća, protesti će se nastaviti dok oni ne budu ispunjeni,” dodaje se u saopštenju.

PKK takođe tvrdi da je odluka Regulatorne kancelarije za energetiku (ERO) on liberalizaciji tržišta doneta bez odgovarajuće analize i konsultacija sa zainteresovanim stranama. Takođe je rečeno da će komora pokrenuti „pravnu bitku“ za osporavanje te odluke.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

svet ugalj rekord oie cista energija izvestaj

Udeo uglja u globalnom miksu opao, ali potrošnja dostigla rekordan nivo

28. maj 2025. - Nova analiza State of Climate Action objavljena je pred ovogodišnju konferenciju Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP30

hrvatska javni poziv baterije firme

Hrvatska spremila 50 miliona evra za firme prozjumere da instaliraju baterije

28. maj 2025. - Cilj je da se omogući preduzetnicima da energiju proizvedenu u svojim elektranama skladište i koriste je u vreme kada je najpotrebnija

slovenija francuska nuklearna energija deklaracija makron golob

Francuska i Slovenija potpisale deklaraciju o nuklearnoj energiji

28. maj 2025. - Dve države potpisale su deklaraciju o saradnji u oblasti nuklearne energije tokom posete predsednika Emanuela Makrona Sloveniji

nemacka zeleni celik Salzgitter zeleni vodonik

Salzgitter: Zeleni čelik biće jeftiniji od konvencionalnog do 2030-2033.

28. maj 2025. - Gunar Grebler, direktor firme Salzgitter, izjavio je da će biti jedan od najvećih potrošača vodonika u zemlji