Životna sredina

Kuvanje crnim plastičnim priborom može biti štetno po zdravlje

crna plastika

Foto: VariousPhotography from Pixabay

Objavljeno

27.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna plastika, često korišćena za pravljenje kuhinjskog pribora, može sadržati visoke nivoe toksičnih usporivača gorenja. Ove supstance u dodiru sa toplotom mogu da prodru u hranu, što je ozbiljan rizik po zdravlje.

Upotreba plastičnog pribora pri kuvanju nije preporučljiva, jer toplota podstiče ispuštanje štetnih hemikalija iz polimera u hranu. Endru Terner, biohemijski inženjer sa Univerziteta u Plimutu, ističe da je najbitnije izbegavati crnu plastiku. Njegova studija iz 2018. je otkrila da je crni kuhinjski pribor često napravljen od materijala iz recikliranih elektronskih uređaja koji sadrži hemikalije poput usporivača gorenja.

Na primer, ukoliko koristite crnu spatulu ili drugi crni pribor za kuvanje, usporivač plamena iz nje će u dodiru sa toplotom migrirati u hranu koju spremate.

Optički sistemi razvrstavanja koji se koriste u mnogim reciklažnim postrojenjima ne prepoznaju crni pigment, zbog čega veliki deo crne plastike iz komunalnog otpada ostaje nerazvrstan i završava na deponiji. Sa druge strane to znači da ostaje manje sirovine za nove proizvode. Zato se neretko za pravljenje drugih crnih plastičnih predmeta koristi crna plastika iz recikliranog elektronskog otpada poput računara, televizora i drugih uređaja.

Po rezultatima istraživanja objavljenom u časopisu Chemosphere, 85 odsto testiranih proizvoda sadrži usporivače gorenja. Naučnici su ispitali prisustvo raznih hemikalija u 203 predmeta od crne plastike. Obuhvaćeni su i bromiranii i organofosfatni usporivači gorenja.

Najveće količine pronađene su u posudi za suši, spatuli i jednoj ogrlici sa perlama za decu, s piratskim motivom. Ogrlica je sadržala čak 22.8 grama usporivača po kilogramu.

Izloženost usporivačima gorenja izaziva brojne zdravstvene probleme

Izloženost usporivačima gorenja povezuje se sa ozbiljnim zdravstvenim problemima. Prema kohortnoj studiji objavljenoj ove godine, ljudi s najvišim nivoima bromiranih usporivača gorenja u krvi imali su 300 odsto veći rizik od smrtnog ishoda izazvanog karcinomom nego osobe s najnižim nivoima.

DecaBDE, jednog od tipova bromiranih usporivača gorenja, potpuno je 2021. zabranila Agencija Sjedinjenih Država za zaštitu životne sredine, nakon što je utvrđena povezanost sa slučajevima raka, endokrinim i poremećajima štitne žlezde, kao i štetnost za reproduktivni i imunološki sistem.

Uprkos tim ograničenjima, decaBDE je pronađen u 70 odsto od pomenuta 203 testirana uzorka.

Količina hemikalije u različitim predmetima značajno varira

Ni sva crna plastika koju je Terner testirao u svojoj studiji iz 2018. nije sadržala ove hemikalije, a i količina je jako varirala. Neki predmeti su imali isti hemijski sastav kao plastično kućište televizora ili mobilnog telefona, dok su drugi predmeti imali samo tragove usporivača plamena.

Ipak, potrošači ne mogu da utvrde koji predmet od crne plastike je nastao reciklažom e-otpada, a koji nije.

Stručnjaci su saglasni da treba ograničiti upotrebu usporivača plamena ali i zabraniti recikliranje plastike koja ih sadrži i njeno pretvaranje u komercijalne proizvode, kako bi se izbegli rizici po zdravlje.

Međutim, dok se to ne desi je najbolje izbegavati crnu plastiku, pogotovo u kuvanju. Umesto plastičnih koristite kuhinjski pribor od nerđajućeg čelika, drveta ili silikona. Takođe, izbegavajte podgrevanje hrane u plastičnim posudama, posebno onima crne boje, i prebacite hranu u staklene ili keramičke posude čim je moguće.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska subvencije zelena tranzicija ministarstvo fzoeu

Hrvatska će 2025. podeliti subvencije od 652 miliona evra za zelenu tranziciju

27. novembar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavili su godišnji plan javnih poziva

hrvatska zadar otpadne vode septicke jame

Hrvatska dobila novac EU da zatvori septičke jame na Jadranskoj obali

27. novembar 2024. - Evropska komisija je odobrila finansiranje projekta za unapređenje kanalizacione infrastrukture u Zadru i Petrčanima

eps biomasa biogas biometan ugalj termoelektrane

EPS ispituje potencijal biomase za zamenu uglja u termoelektranama

27. novembar 2024. - Elektroprivreda Srbije je raspisala javnu nabavku u kojoj traži studiju o mogućnostima da koristi biogas (biometan) i biomasu

Koka-Kola smanjila ciljeve zastite zivotne sredine

Coca-Cola ublažila svoje ciljeve zaštite životne sredine

27. novembar 2024. - Coka-Cola je umanjila vlastite ciljeve za zaštitu životne sredine, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo ekoloških aktivista