Foto: Europol
Hrvatska policija uhapsila je više osoba zbog sumnje da su ilegalno uvozili opasan otpad iz Italije, Slovenije i Nemačke u Hrvatsku.
Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala. Glavne osumnjičene, dvojicu hrvatskih državljana, Europol smatra metama visoke vrednosti i veruje se da su organizovali ilegalni uvoz opasnog otpada iz Italije, Slovenije i Nemačke u Hrvatsku.
Umesto da bude pravilno tretiran i odložen, istraga pokazuje da je otpad jednostavno zakopan ili bačen na najmanje tri lokacije, navela je evropska policija. Procenjuje se da je na ovaj način nezakonito odloženo najmanje 35.000 tona otpada, čime su kriminalci ostvarili profit od najmanje četiri miliona evra.
Kriminalna mreža ilegalno zakopavala i medicinski otpad hrvatskih firmi
Zloupotrebljavajući infrastrukturu legalnog poslovanja, veruje se, kako dodaje Europol, da je kriminalna mreža upravljala ilegalnom trgovinom i odlaganjem otpada iz zemalja porekla, uglavnom Italije, do odredišta u Hrvatskoj. U tom cilju, oni su koristili legalne kompanije u Italiji, kao i transportne kompanije i druge legitimne poslove u Italiji i Hrvatskoj.
Laboratorijska analiza pokazuje da se nelegalno odloženo smeće, koje su kriminalci lažno proglasili plastičnim otpadom koji se može reciklirati, po zakonu predstavlja opasan otpad, naveo je Europol.
Hrvatske vlasti smatraju da je kriminalna mreža takođe ilegalno zakopavala i odlagala medicinski otpad hrvatskih kompanija.
Europol je upozorio da kriminalne mreže koje se bave trgovinom otpadom koriste prednosti visokih troškova tretmana, posebno opasnog otpada. U ovom slučaju, modus operandi je bio da se na tenderu za tretman otpada u Italiji dobije posao tako što bi se nudile niže cene u poređenju sa drugim ponuđačima.
Falsifikovali dokumentaciju kako bi opasni otpad proglasili otpadom za reciklažu
Nakon dobijanja ugovora, kriminalna mreža je transportovala otpad, bez prethodnog obaveznog tretmana, u Hrvatsku. Da bi zaobišli neophodnu saglasnost zemlje odredišta, kriminalci bi falsifikovali dokumentaciju kako bi opasni otpad proglasili otpadom namenjenim za reciklažu, čime bi prikrili njegovu pravu prirodu.
Odlaganjem medicinskog ili opasnog otpada u Hrvatskoj bez ikakvog tretmana, kriminalna mreža nije imala troškove povezane sa ovim postupkom, pa je razliku stavljala u džep, naveo je Europol.
Ogroman profit uz relativno mali rizik
Evropska policija ističe da je trgovina otpadom ilegalna aktivnost koja omogućava kriminalcima da ostvare ogroman profit uz relativno mali rizik. Sa druge strane, nezakonito odlaganje otpada često uzrokuje nepopravljivu štetu životnoj sredini, zagađujući zemljište, vodu i vazduh.
Ovi zločini obično idu ruku pod ruku sa falsifikovanjem dokumenata ili finansijskim zločinima kao što su pranje novca ili korupcija. Tokom hapšenja policajci su na licu mesta oduzeli elektronske uređaje, mobilne telefone i dokumentaciju koja će biti predmet dalje analize.
Europol je podržao istrage koje su sprovele nacionalne agencije za sprovođenje zakona i zaštitu životne sredine. Njihovi eksperti za ekološki kriminal koordinirali su operaciju održavajući koordinacione i operativne sastanke, i pružajući analitičku podršku. Tokom akcije hapšenja stručnjaci Europola pružili su vlastima podršku u realnom vremenu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.