Električna energija

Kopač i direktor ERS-a razgovarali o primeni Trećeg energetskog paketa i novim energetskim zakonima

Slika: ERS

Objavljeno

07.03.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.03.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Komercijalne delatnosti Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) – proizvodnja, trgovina i snabdevanja, trebao da budu liberalizovane, što će izazvati korekcije cena električne energije, ali postojaće prelazni period da se to obavi, izjavio je Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice (EnZ) na sastanku sa poslovodstvom kompanije, čiji v. d. direktor Luka Petrović je najavio da u narednih nekoliko meseci sledi razdvajanje snabdevača i distributera.

Na prvom zvaničnom sastanku ERS-a i Sekretarijata EnZ, koji je prema rečima Kopača, organizovan na inicijativu ove kompanije, osim o ispunjavanja odredbi Trećeg energetskog paketa, razgovaralo se i o Zakonu o električnoj energiji, koji je u skupštinskoj proceduri, i izmenama Zakona o obnovljivim izvorima električne energije koji će se naći na dnevnom redu naredne sednice Skupštine RS.

Kopač je rekao da je nužno da komercijalne delatnosti ERS budu  liberalizovane, a da regulisane, kao što je distributivni i prenosni sistem ostanu u nadležnosti regulatora.

„To će verovatno prouzrokovati i korekcije cena električne energije, ali Republika Srpska će  imati prelazni rok za implementaciju ovih obaveza koje su nužnost, ali će i omogućiti efikasnije poslovanje i mogućnost za nove investicije“, rekao je Kopač.

Luka Petrović, v. d. direktor ERS-a, izjavio je da je kompanija u drugoj, od tri faze sprovođenja reorganizacije, koja se odnosi na odvajanje distribucije od snabdevača.

„Pred nama je  ispunjavanje obaveza Trećeg energetskog  paketa koje će omogućiti da ERS posluje komercijalno, kao i ostala energetska preduzeća u regionu. Važno je da smo u Nacrtu novog Zakona o električnoj energiji definisali i način razdvajanja snabdevača i distributera i to je aktivnost koja sledi u narednih nekoliko meseci. Interes ERS-a je da se što pre donese ovaj zakon“, rekao je on.

Ukinuti regulaciju cena proizvodnje električne energije

Kada je reč o Nacrtu zakona o električnoj energiji Sekretarijat EnZ uputio je nekoliko primedbi od kojih se najznačajnija odnosi na regulaciju cena proizvodnje električne energije.

„Toga u EnZ nema nigde, osim u Ukrajini, gde će uskoro biti ukinuto. Za razliku od FBiH, u RS cenu proizvodnje još određuje Regulatorna komisija i to je najveći nedostatak postojećeg i novog Nacrta zakona“, rekao je Kopač.

On je dodao da usvajanjem  zakona na nivou Srpske neće u potpunosti biti zadovoljene obaveze  BiH prema EnZ jer odgovarajući zakoni moraju da budu usvojeni i u Federaciji, i na nivou BiH.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

7. mart 2019. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

7. mart 2019. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

7. mart 2019. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

7. mart 2019. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini