Električna energija

Investicija u HE Komarnica procenjena na 238 miliona evra

Komarnica

Slika: Kanjon Komarnice (Ministarstvo održivog razvoja)

Objavljeno

22.07.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.07.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Investicija u izgradnju hidroelektrane (HE) Komarnica u Crnoj Gori procenjena je na 237,9 miliona evra, navodi se u Konceptu Detaljnog prostornog plana za prostor višenamjenske akumulacije na rijeci Komarnici.

Predviđena snaga HE Komarnica je 168 MW, a moguća godišnja proizvodnja 231,8 GWh, navodi se u dokumentu koji je objavilo Ministarstvo održivog razvoja i turizma posle jednomesečne javne rasprave.

Elektrana će koristiti hidropotencijal reke Komarnice, a kanjon Nevidio i naselje Šavnik neće biti ugroženi

Na objavljeni Koncept od strane zainteresovane javnosti nije bilo sugestija, kao ni od više od 20 državnih institucija i uprava, pa je sledeći korak pripremanje predloga i njegovo dostavljanje Skupštini Crne Gore, koja bi trebalo da ga usvoji.

Kako se navodi u Konceptu, procenjena vrednost građevinskih radova je 189,4 miliona evra, vrednost hidro-mašinske opreme je 16,9 miliona evra, a elektro i elektro-mašinske opreme 31,5 miliona evra. Ukupno reč je o cifri od skoro 238 miliona evra, dok su se ranije procene kretale od 168 do 178 miliona evra.

Buduća HE Komarnica koristiće hidropotencijal reke Komarnice, između akumulacije Piva i zone naselja Šavnik, do kanjona Nevidio, čime ovaj kanjon neće biti ugrožen, navodi se u dokumentu.

Neke od ranijih opcija predviđale su potapanje kanjona Nevidio, što je izazvalo osudu javnosti.

Cilj izgradnje HE Komarnica je, prvenstveno, korišćenje hidroenergetskog potencijala za proizvodnju električne energije od koje se očekuju značajni ekonomski efekti. Osim primarne namjene, hidroakumulaciju je moguće koristiti za vodosnabdevanje, navodnjavanje, uzgajanje ribe, turizam i rekreaciju, piše u Konceptu.

Dragica Sekulić, ministarka ekonomije, u intervjuu za Balkan Green Energy News, nedavno je izjavila da za HE Komarnica postoji široki konsenzus i interesovanje svih strana za gradnju.

Prema rečima Igora Noveljića, izvršnog direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), tehničko rešenje za ovaj projekat je definisano i u potpunosti je ekološki prihvatljivo. Idejni projekat, kako je rekao u intervjuu za Balkan Green Energy News, za HE Komarnica EPCG radi sa Elektroprivredom Srbije (EPS) shodno Ugovoru o zajedničkoj poslovno-tehničkoj saradnji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

severna makedonija pravedna tranzicija radnici bitola prekvalifikacija

Više od 600 radnika ESM-a završilo obuku u okviru projekata za pravednu tranziciju

22. jul 2019. - Svečana dodela sertifikata radnicima održana je u Bitolju. Bitolj i Oslomej su dva severnomakedonska regiona uglja

SAD snabdevati LNG-om Centralnu i Istocnu Evropu Balkan

SAD će snabdevati LNG-om Centralnu i Istočnu Evropu, Balkan

22. jul 2019. - Grupa evropskih i balkanskih zemalja se dogovorila sa SAD da će pojačati tokove gasa, prvenstveno kroz snabdevanje američkim LNG-om

hrvatska prirucnici obnovljivi izvori hrote eihp

Hrvatska pripremila dva priručnika za dobijanje dozvola za elektrane na obnovljive izvore

22. jul 2019. - Priručnici za električnu i toplotnu energiju sadrže detaljne opise koraka, s posebnim naglaskom na male i srednje projekte

drina he buk bijela jezero rasprava

Ekološki aktivisti: Izgradnja hidroelektrana pretvoriće gornji tok Drine u jezero

22. jul 2019. - Izgradnja hidroelektrana u gornjem toku Drine promeniće ekosistem i klimu, upozorava Centar za životnu sredinu iz Banjaluke