Električna energija

IEA: Svetski kapacitet za proizvodnju baterija se utrostručuje za pet godina

IEA Svetski kapacitet proizvodnju baterija utrostrucuje pet godina

Foto: iStock

Objavljeno

07.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Industrija baterija naglo napreduje i ulazi u novu fazu svog razvoja, objavila je Međunarodna agencija za energetiku, ukazujući na oštar porast potražnje i opadanje cena. Baterije napravljene u Kini, koje čine više od tri četvrtine globalnog tržišta, jeftinije su nego one u Evropi i Severnoj Americi za više od 30, odnosno 20 odsto. Potražnja je premašila jedan teravat-sat, u poređenju sa kapacitetom proizvodnje od tri teravat-sata, a on je na putu da se u narednih pet godina utrostruči.

Sektor električnih vozila je prošle godine dostigao jednu veoma značajnu tačku, pored toga što je prodaja uzletela 25 odsto na 17 miliona komada, istakla je u pisanom komentaru grupa stručnjaka iz Međunarodne agencije za energetiku (IEA). Prosečna cena baterija za električna vozila se spustila ispod stotinu dolara po kilovat-satu, a ovaj nivo je uglavnom bio smatran ključnim da ta tehnologija postane konkurentna konvencionalnim modelima.

Godišnja potražnja za baterijama za skladištenje energije je porasla iznad jednog teravat-sata, pokazuju poslednji podaci. Globalno tržište naglo napreduje, kako potražnja oštro raste, a cene nastavljaju da se smanjuju.

Kapacitet proizvodnje je 2024. dostigao tri teravat-sata

Važan nosilac je pojeftinjenje minerala od kojih se proizvode baterije. Konkretno, cene litijuma su sa rekorda zabeleženog 2022. godine pale više od 85 odsto. Međutim, među faktorima koji pogode smanjivanju cena je i sam nagli napredak industrije baterija, stoji u članku.

Nakon višegodišnjeg talasa investicija, svetski kapacitet za proizvodnju baterija je 2024. dostigao tri teravat-sata, a na putu je da se u narednih pet godina ponovo utrostruči, ukoliko budu dovršeni svi planirani pogoni, izračunala je agencija.

U toku je standardizacija

Trendovi upućuju na to da započinje nova faza za industriju baterija.

„Dok su tržišta ranije bila regionalizovana i mala, sada su globalna i veoma velika, a postojeći raspon tehnoloških pristupa se sažima usled standardizacije. Nadalje će ključni za konkurentnost biti ekonomija obima, partnerstva unutar lanca snabdevanja, efikasnost proizvodnje i kapacitet hitrog uvođenja inovacija na tržište. To će verovatno rezultovati većom konsolidacijom širom sektora, kojeg istovremeno preoblikuju napori, predvođeni državama, da se lanci snabdevanja za baterije geografski diverzifikuju“, dodali su autori.

 Očekuje se da Kina ostane glavni proizvođač, ali konsolidacija bi mogla da transformiše tržište

Kina proizvodi tri četvrtine baterija koje se prodaju na globalnom nivou, a prosečne cene su 2024. pale skoro 30 procenata, više nego igde drugde na svetu. Niže su nego u Evropi i Severnoj Americi za preko 30 odnosno 20 odsto, ističe IEA.

Kineski proizvođači električnih vozila imaju cenovnu prednost

Opadanje cena baterija poslednjih godina jeste među glavnim uzrocima što su mnoga električna vozila u Kini sada jeftinija nego njihovi konvencionalni ekvivalenti.

Na Kinu otpada više od 70 procenata svih baterija za električna vozila koje su ikada proizvedene, pa tako nastaje ekstenzivna ekspertiza u domenu proizvodnje. To je pogodovalo usponu ogromnih proizvođača, kao što su Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL) i BYD, koji su centralizovali ekspertizu u sektoru baterija i bili nosioci inovacija.

Kineski baterijski ekosistem pokriva sve segmente lanca snabdevanja: od rudarenja minerala i njihove prerade do proizvodnje fabričke opreme, prekursora (sirovina za katode) i drugih komponenti, kao i sklapanje baterija i električnih vozila, ističe agencija.

Proizvođači u Kini su dali prednost litijumu-gvožđu-fosfatu (LFP), jeftinijem rešenju hemijskog dela. Iako su u početku zbog svoje niže energetske gustine smatrane neodgovarajućima za električna vozila, LFP baterije su usavršene tokom godina istraživanja i razvoja kod kineskih proizvođača i sada pokrivaju gotovo polovinu svetskog tržišta električnih vozila, nakon što su u proteklih pet godina više nego utrostručile svoj udeo.

Danas su tridesetak odsto jeftinije nego glavni konkurent – baterije od oksida litijuma, nikla, kobalta i mangana (NMC ili Li-NMC), iako pružaju konkurentan domet za električna vozila.

Biti ili ne biti za proizvodnju baterija u Evropi

Snažna konkurentnost kineske industrije električnih vozila i baterija stvara ogromne izazove u ostatku sveta. Mnogi proizvođači baterija u Evropi odlažu ili otkazuju planove širenja usled neizvesnosti oko profitabilnosti.

Troškovi proizvodnje su pedesetak procenata viši nego u Kini. Pritom je ekosistem lanca snabdevanja za baterije još uvek relativno slab, a manjak specijalizovane radne snage je hroničan. Bankrotstvo kompanije Northvolt je jasna naznaka poteškoća u nadmetanju sa azijskim proizvođačima.

Evropski lanac snabdevanja je relativno slab, a manjak specijalizovanih radnika hroničan

Korejci, tradicionalno najveći proizvođači baterija u Evropi, izgubili su u protekle dve godine skoro četvrtinu svog udela u Evropskoj uniji i sveli se na 60 odsto. Ipak, neki od njih su u Evropi krenuli da investiraju u LFP baterije.

Kineski proizvođači baterija će za to vreme nastaviti da jačaju svoje prisustvo u Evropi, uključujući kroz partnerstva, poput mešovitog projekta kompanija Stellantis i CATL.

Što se tiče Sjedinjenih Država, tamo je kapacitet proizvodnje od 2022. dupliran, nakon uvođenja poreskih podsticaja za proizvođače, i prošle godine premašio 200 gigavat-sati. U izgradnji su fabrike s kapacitetom koji u zbiru iznosi gotovo 700 gigavat-sati.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

7. mart 2025. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

7. mart 2025. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

7. mart 2025. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

7. mart 2025. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije