Električna energija

Hrvatski Končar dobio posao vredan 80 miliona evra u Rumuniji

koncar vidraru rumunija

HE Vidraru (foto: Končar)

Objavljeno

03.07.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.07.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska kompanija Končar u konzorcijumu sa rumunskom firmom Electromontaj dobila je posao revitalizacije hidroelektrane Vidraru, snage 220 MW.

Ugovor je sklopila firma Končar – Inženjering kao član konzorcijuma sa firmom Electromontaj, a poslovi obuhvataju projektovanje, proizvodnju, isporuku, demontažu postojeće i montažu nove opreme, kao i ispitivanje i puštanje u pogon.

Ugovor je, kako je naveo Končar, vredan više od 188 miliona evra, od kojih je udeo hrvatske kompanije 80 miliona evra.

HE Vidraru, sa prosečnom godišnjom proizvodnjom električne energije od 400 GWh, izgrađena je u periodu od 1961. do 1966. godine kao vršna elektrana na reci Arges. Radovi koje će obaviti konzorcijum produžiće njen životni vek objekta i poboljšati njene performanse.

Hidroelektranom Vidraru upravlja Transelectrica

Hidroelektranom upravlja Hidroelectrica, najveći proizvođač struje u zemlji koji sa 6,3 GW instalirane snage u 182 hidroelektrane proizvodi godišnje 15,6 TWh.

Ugovor su potpisali Karoly Borbeli, predsednik Uprave firme Hidroelectrica, Darijo Runjić, član Uprave Končar – Inženjeringa, i Jounut-Adrian Tanasojka, generalni direktor firme Electromontaj.

Kolak: Ulazak na tržište Rumunije

Gordan Kolak, predsednik Uprave Končara, izjavio je da je strateška vrednost ovog posla, osim finansijskog značaja, to što firmi otvara novo tržište Evropske unije na kojem Končar dosad nije bio značajnije prisutan.

Revitalizacija je ugovorena po sistemu “ključ u ruke”, a konzorcijuma će isporučiti generatore i turbine, hidromehaničku opremu, postrojenje generatorskog napona, sistem upravljanja i zaštite elektrane, transformatore, sisteme napajanja i ostale elektromašinske pomoćne sisteme.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

velenje rudnik uglja zatvaranje

Zatvaranje rudnika uglja Velenje koštaće Sloveniju preko milijardu evra

3. jul 2024. - Eksploatacija uglja u rudniku Velenje treba da se okonča do 2033. godine, dok će se aktivnosti zatvaranja sprovoditi do 2045.

GEN-I upravljati radom baterijskog sistema u Rumuniji za R Power

GEN-I će upravljati radom baterijskog sistema u Rumuniji za R.Power

3. jul 2024. - GEN-I i R.Power su potpisali sporazum o optimiziranju rada budućeg baterijskog sistema za skladištenje energije (BESS) Scornicești u Rumuniji

Saudijska Arabija u Turskoj izgraditi solarne elektrane od ukupno dva gigavata za pocetak

Saudijska Arabija će u Turskoj izgraditi solarne elektrane od ukupno dva gigavata – za početak

3. jul 2024. - Saudijska Arabija je potpisala sporazum o angažovanju svojih kompanija za izgradnju solarnih elektrana od ukupno dva gigavata u Turskoj

NGEN ulazi na trziste Letonije investicijom vrednom 50 miliona evra

NGEN ulazi na tržište Letonije investicijom vrednom 50 miliona evra

3. jul 2024. - NGEN Group je preuzeo sto odsto letonske firme Liepāja ESS da bi realizovao projekat baterijskog skladišta energije povezanog na prenosnu mrežu