Foto: Vlada Republike Hrvatske
Hrvatska i Sjedinjene Američke Države razgovarali su o jačanju energetske saradnje u cilju diverzifikacije snabdevanja energijom srednje i jugoistočne Evrope. Hrvatska je posebno zainteresovana za saradnju u sektoru nuklearne energije.
U okviru 10. sastanku na vrhu Inicijative tri mora u Varšavi premijer Hrvatske Andrej Plenković sasstao se sa ministrom energetike SAD Krisom Rajtom. Sastanku je prisustvovao i ministar ekonomije Ante Šušnjar, koji se odvojeno sastao i sa delegacijom Instituta za nuklearnu energiju iz Vašingtona.
Inače, pomenuti američki ministar Kris Rajt u Varšavi je pozvao zemlje Centralne Evrope da napuste zvaničnu energetsku i klimatsku politiku Evropske unije i pridruže se njegovoj zemlji u vođenju politike timske energetske slobode.
Tokom sastanka sa hrvatskom delegacijom razgovaralo se, između ostalog, i o proširenju kapaciteta terminala za tečni prirodni gas (eng. LNG) na ostrvu Krku, razvoju gasne infrastrukture prema Mađarskoj i Sloveniji, kao i povećanju sigurnosti snabdevanja energentima za srednju i jugoistočnu Evropu.
Saradnja u cilju diverzifikacije snabdevanja energentima Hrvatske i JIE
Razmenjeni su stavovi o daljim mogućnostima američkog angažmana u projektima povezanim sa diverzifikacijom izvora energije i jačanjem energetske otpornosti regije, saoštilo je Ministarstvo gospodarstva.
Kroz razgovore je istaknuta važnost stalne saradnje sa SAD, kako se dodaje, posebno u kontekstu osiguranja diverzifikacije snabdevanja energentima i jačanja energetske nezavisnosti Hrvatske i jugoistočne Evrope.
Ministar Šušnjar i Marija Korznik (eng. Maria Korsnick), predsednica i izvršna direktorka Instituta za nuklearnu energiju iz Vašingtona, razgovarali su o mogućnostima saradnje u području razvoja nuklearne energije, sa posebnim naglaskom na primenu tehnologije malih modularnih reaktora (eng. SMR).
Šušnjar je izjavio da nuklearna energija postaje važna za ostvarivanje dekarbonizacije i osiguravanje stabilnog snabdevanja električnom energijom.
Šušnjar: Mali modularni reaktori kao zamena za fosilna goriva
To je Hrvatska prepoznala, pa je osnovala radnu grupu koja analizira mogućnosti implementacije nuklearne energije u Hrvatskoj, uključujući primenu tehnologije malih modularnih reaktora kao potencijalne zamene za postojeće fosilne izvore energije, podsetio je on.
“Zainteresirani smo za suradnju s kompanijama koje razvijaju napredna, sigurna i isplativa rješenja, a Institut za nuklearnu energiju važan je partner u tom procesu” poručio je Šušnjar.
Da podsetimo, Ministarstvo je u februaru oformilo radnu grupu za analizu i zakonodavni okvir koji bi omogućili Hrvatskoj da uvede nuklearnu energiju, uključujući mogućnost izgradnje SMR-ova.
Hrvatska je od ranije zainteresovana za projekat Krško 2, ali je Šušnjar izjavio da će zemlja raditi na gradnji svoje nuklearke, i pomenuo projekte malih modularnih reaktora.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.