OIE

Hrvatska ENNA preuzima projekat solarnog parka od 87,5 MW u Rumuniji

solar park enna romania

Foto: Pexels

Objavljeno

28.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska kompanija ENNA Solar, članica ENNA grupe, potpisala je ugovor sa austrijskom firmom Kraftfeld Energy o preuzimanju projekta solarne elektrane u Rumuniji snage 87,52 MW, koja je spremna za izgradnju.

ENNA Solar planira početak izgradnje u trećem kvartalu 2025. godine, a puštanje solarne elektrane u pogon i isporuka električne energije u mrežu očekuje se u trećem kvartalu 2026. godine, navodi se u saopštenju hrvatske kompanije.

Predsednik uprave ENNA grupe Boštjan Napast rekao je da je investicija vredna oko 60 miliona evra i dodao da je reč o prvom velikom projektu ove kompanije izvan Hrvatske. „To je i jedno od naših najvećih ulaganja u proizvodnju zelene energije koju ćemo nuditi na tržištu,“ izjavio je.

Očekivana godišnja proizvodnja električne energije je 133 GWh

Solarna elektrana biće izgrađena u županiji Đurđu, kod mesta Mihailešti 25 kilometara jugozapadno od Bukurešta. Prostiraće se na 93 hektara, što je jednako površini 130 fudbalskih terena, navodi ENNA. Očekivana godišnja proizvodnja električne energije je 133 GWh.

U neposrednoj blizini, izraelska kompanija Nofar Energy gradi solarnu elektranu Ghimpați (146 MW), a u istom kraju su i lokacije Iepurești, za 169 MW kapaciteta, i Slobozia, na kojoj planira 74 MW.

Austrijska firma Kraftfeld Energy, koja je razvila projekat Mihăilești, poseduje solarne elektrane u više evropskih zemalja i upravlja njima, a najviše u Rumuniji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Austriji.

Investicija u solarnu elektranu u Rumuniji je u skladu sa desetogodišnjim razvojnim planom ENNA grupe, koji predviđa 330 miliona evra investicija u solarne parkove u Hrvatskoj i drugim zemljama, navodi se u saopštenju.

ENNA se bavi i vetroparkovima, geotermalnom energijom i razvojem baterija

ENNA se pored solara bavi i ulaganjem u vetroelektrane, baterijske sisteme za skladištenje energije i projekte korišćenja geotermalne energije. Kompanija već ima oko 50 MW projekata obnovljive energije koji su završeni ili u visokoj fazi gotovosti, kao i još oko 350 MW u različitim fazama razvoja.

Što se tiče geotermalne energije, ENNA ima aktivna dva projekta u Hrvatskoj: kod Slatine i Babine Grede (20 MW i 15 MW), a reč je o investicijama ukupne vrednosti 240 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

28. april 2025. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

28. april 2025. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

28. april 2025. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

28. april 2025. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u