Otpad

Hrvatska dobila novac EU da zatvori septičke jame na Jadranskoj obali

hrvatska zadar otpadne vode septicke jame

Zadar (foto: Jan Tiedemann from Pixabay)

Objavljeno

23.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija je odobrila finansiranje projekta za unapređenje kanalizacione infrastrukture u Zadru i Petrčanima, turističkim lokacijama na Jadranskoj obali.

Aglomeracija Zadar-Petrčane broji 75.000 stanovnika, ali je i destinacija za 1,5 miliona turističkih noćenja godišnje. Sistem upravljanja otpadnim vodama nije baš najbolji, pa se ova naseljena mesta, kako kažu u evropskoj vladi, suočavaju sa problemima.

Samo 70 odsto stanovništva Zadra i Petrčanima priključeno je na kanalizacionu mrežu dugu 185 kilometara. Ostatak se, kako tvrde u Evropskoj komisiji, oslanja na polupropusne septičke jame koje ispuštaju neprečišćene otpadne vode u zemljište i priobalne vode. Inače, septičke jame koriste se kao način za privremeno skladištenje otpadnih voda.

Projektom je predviđeno postavljanje 50,8 kilometara novih kanalizacionih cevi

Projekat ima dve faze i obuhvata programske periode EU 2014-2020 i 2021-2027. Predviđeno je priključenje još 13.152 stanovnika na kanalizacionu mrežu, čime će stopa priključenosti na mrežu dostići 94 odsto.

Prva faza je podržana sa 25,5 miliona evra iz Kohezionog fonda EU, a ukupno sufinansiranje iz evropskih fondova od 54,8 miliona evra biće dostignuto u drugoj fazi projekta.

Predviđena je izgradnja 50,8 kilometara kanalizacionih cevovoda, rekonstrukcija tri kilometra postojeće mreže i dogradnja jednog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda kako bi se dostgli viši standardi. Projekat bi trebalo da bude završen 2026.

Projekat pomaže Hrvatskoj da se uskladi sa direktivama EU

Investicije će značajno smanjiti ispuštanje neprečišćene kanalizacije, čime će se, tvrdi Komisija, sačuvati kvalitet zemlje i mora. Poboljšanja su, kako se dodaje, od vitalnog značaja za očuvanje priobalnog ekosistema, ključnog za lokalnu turističku privredu

Smanjenjem zagađenja i poboljšanjem tretmana otpadnih voda, projekat će doneti dugoročne koristi za životnu sredinu i javno zdravlje stanovnika i turista, saopštila je evropska vlada.

Projekat, takođe, pomaže Hrvatskoj da se uskladi sa Direktivom o okviru za vodu EU i Direktivom o urbanim otpadnim vodama EU.

Prema podacima Hrvatskih voda, 43 odsto ukupnog stanovništva zemlje priključeno je na različite sisteme za prečišćavanje otpadnih voda, dok je 55 odsto priključeno na kanalizacionu mrežu, preneo je HRT u avgustu. Ti procenti su najniži u EU.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

23. decembar 2024. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

23. decembar 2024. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

23. decembar 2024. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

23. decembar 2024. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju