Električna energija

HEP izdvaja 29,6 miliona evra iz prošlogodišnje dobiti za državni budžet

HEP-izdvaja-296-miliona-evra-iz-proslogodisnje-dobiti-za-drzavni-budzet

Foto: Pixabay

Objavljeno

11.06.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.06.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Skupština akcionara hrvatske državne elektroenergetske kompanije Hrvatska Elektroprivreda (HEP) donela je odluku da se u državni budžet prebaci 218,4 miliona kuna (oko 29,6 miliona evra), u skladu sa obavezom preduzeća od strateškog i posebnog značaja da izdvoje 60% svoje neto dobiti za državnu kasu, preneli su hrvatski mediji.

Akcionari su takođe odlučili da se u neraspoređenu dobit izdvoji iznos od 127,4 miliona kuna (oko 17,3 miliona evra), a u zakonske rezerve 18,2 miliona kuna (2,47 miliona evra).

Neto dobit HEP-a je prošle godine pala na 364,02 miliona kuna (49,3 miliona evra), u poređenju sa 1,3 milijarde kuna (180 miliona evra) u 2016. godini. Prošlogodišnja uplata u budžet po osnovu neto profita iz 2016. godine je iznosila 794,3 miliona kuna (107,7 miliona evra).

Poslovni prihodi HEP-a u 2017. godini su iznosili 7,7 milijardi kuna (1,04 milijarde evra), što je za 1,7% manje u odnosu na 2016., a taj pad je u finansijskom izveštaju HEP-a pripisan uglavnom smanjenju prihoda od prodaje prirodnog gasa na veleprodajnom tržištu. Poslovni rashodi porasli su za 8,5%, na 7,6 milijardi kuna (1,03 milijarde evra), što je objašnjeno povećanjem troškova nabavke električne energije na tržištu.

Konsolidovana neto dobit HEP grupe je prošle godine pala za 36,4 odsto u poređenju sa prethodnom godinom, i iznosila je 1,3 milijarde kuna (180 miliona evra), preneli su hrvatski mediji, pozivajući se na konsolidovani finansijski izveštaj grupe.

HEP grupa je prošle godine imala poslovne prihode u iznosu od 14,97 milijardi kuna (2,03 milijarde evra), što je je porast od 4% u odnosu na 2016. godinu, dok su konsolidovani poslovni rashodi skočili za 8,5%, na 12,67 milijardi kuna (1,72 milijarde evra), stoji u konsolidovanom finansijskom izveštaju grupe.

Osim proizvodnje i distribucije električne energije, HEP grupa se takođe bavi snabdevanjem kupaca toplotnom energijom i prirodnim gasom, navodi se na sajtu kompanije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EVN Makedonija baterijski sistem 10 megavata pri solarnom parku

EVN Makedonija pustio u rad baterijski sistem od 10 megavata pri svom solarnom parku

11. jun 2018. - EVN Makedonija je u okviru svog fotonaponskog postrojenja Probištip instalirao baterijski sistem za skladištenje energije

srbija eu region bef 2026 ivan asanovic cges spajanje trzista

Asanović: Do kraja juna očekujemo pozitivnu ocenu Evropske komisije o spajanju tržišta sa EU

11. jun 2018. - Ivan Asanović, direktor CGES-a, bio je učesnik panela o prenosnoj mreži na Beogradskom energetskom forumu 2026 (BEF 2026)

Energetske kompanije pred izazovom obezbediti sigurnost snabdevanja i ubrzati zelenu tranziciju BEF 2026

Energetske kompanije na Zapadnom Balkanu pred izazovom – obezbediti sigurnost snabdevanja i ubrzati zelenu tranziciju

11. jun 2018. - Kompanije u regionu su suočene s izazovima energetske bezbednosti, dekarbonizacije i digitalizacije, a ključ su ulaganja u kapacitete, mrežu i baterije, složili su se na konferenciji BEF 2026 učesnici panela o tranziciji elektroenergetskog sistema

srbija eu region bef 2026 jelena matejic ems obnovljivi prikljucenje mreza

Matejić: Novih 12 GW iz obnovljivih izvora stiže na mrežu u narednih šest godina

11. jun 2018. - Jelena Matejić, direktorka Elektromreže Srbije, bila je učesnica panela posvećenog prenosnoj mreži na Beogradskom energetskom forumu 2026.