OIE

HEP dobio zeleno svetlo da gradi hidroenergetski sistem Kosinj u okviru projekta procenjenog na 500 miliona evra

HEP dobio zeleno svetlo da gradi hidroenergetski sistem Kosinj u okviru projekta procenjenog na 500 miliona evra

Foto: HEP

Objavljeno

14.06.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.06.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska Elektroprivreda (HEP) dobila je odobrenje od Ministarstva za zaštitu životne sredine i energetiku za projekat izgradnje hidroenergetskog sistema Kosinj (HES Kosinj) i planira da započne pripremne radove tokom 2019. godine, javili su hrvatski mediji.

Projekat HES Kosinj predviđa izgradnju akumulacije sa tri brane, hidroelektrane HE Kosinj i pratećih objekata, kao i rekonstrukciju postojeće hidroelektrane HE Sklope.

HES Kosinj je deo šireg plana dogradnje postojećeg hidroenergetskog sistema Senj, čija je ukupna vrednost procenjena na 500 miliona evra i koji takođe predviđa izgradnju još jedne akumulacije i hidroelektrane HE Senj 2, pišu hrvatski mediji.

Ministarstvo je izdalo pozitivno mišljenje o projektu HES Kosinj u maju, a nakon javne rasprave o njegovom uticaju na životnu sredinu koja je održana u oktobru i novembru prošle godine.

Procedura za odobrenje za HE Senj 2 je još uvek u toku, budući da je javna rasprava o tom projektu održana u aprilu i maju ove godine.

Izgradnja akumulacijskog jezera Kosinj i hidroelektrane HE Kosinj sa dva agregata, snage 11,5 MW i 22 MW obezbedila bi u proseku godišnje proizvodnju 250 GWh nove energije u postojećoj HE Senj i planiranoj HE Kosinj.

Radovi na projektu HES Kosinj bi trebalo da traju 56 meseci.

Izgradnja HE Senj 2 je planirana da započne u roku od od dve godine nakon početka radova na HES Kosinj, pišu hrvatski mediji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

14. jun 2018. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

14. jun 2018. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u

bisol solarni moduli fabrika slovenija

Proizvođač solarnih modula Bisol utrostručuje kapacitete novom fabrikom u Sloveniji

14. jun 2018. - Slovenački proizvođač solarnih modula Bisol planira izgradnju nove fabrike, a investicija se procenjuje na 32,3 miliona evra.

Razgovori o energetskoj tranziciji dr Jovan Vujasinovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa dr Jovanom Vujasinovićem: pametna energetska rešenja su budućnost energetskih sistema

14. jun 2018. - Decentralizacija i digitalizacija energetskog sistema tema su pete epizode podkasta Razgovori o energetskoj tranziciji