Životna sredina

Greenpeace mora operatoru naftovoda u SAD da plati 660 miliona dolara odštete

Greenpeace operatoru naftovoda SAD plati 660 miliona dolara odstete

Foto: © Stephanie Keith / Greenpeace

Objavljeno

21.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sud u okrugu Morton u Severnoj Dakoti odlučio je da Greenpeace plati 660 miliona dolara odštete kompaniji Energy Transfer, koja kontroliše naftovod Dakota Access Pipeline (DAPL). Ovoj mreži zaštitnika i zaštitnica životne sredine sada zbog izgubljene parnice preti bankrotstvo. Objavila je da će se žaliti i ocenila da je presuda deo obnovljene kampanje korporacija koje zloupotrebljavaju sudove kao oružje da bi suzbile protivnike.

Sloboda govora i pravo na protest su u Sjedinjenim Državama dovedeni u pitanje, upozorio je Greenpeace. Sud države Severne Dakote u okrugu Morton doneo je presudu protiv ogranaka te organizacije u SAD – Greenpeace Inc. i Greenpeace Fund – te centrale Greenpeace International. Njih je za narušavanje ugleda, upad u posed i druge prestupe, pa čak i zaveru, tužila kompanija Energy Transfer, koja poseduje naftovod Dakota Access Pipeline (DAPL) i upravlja njime.

Dosuđena je odšteta od čak 660 miliona dolara, a Greenpeace je najavio žalbu. Energy Transferova tužba je „neosnovani SLAPP“, naveo je u reakciji na presudu. Taj akronim označava strateške sudske postupke protiv učešća javnosti (strategic litigation against public participation).

Navedena prvostepena odluka je deo obnovljene kampanje korporacija koje zloupotrebljavaju sudove kao oružje da bi suzbile protivnike, kažu u globalnoj mreži za zaštitu životne sredine.

Bezobzirnim ponašanjem se favorizuje profit od fosilnih goriva umesto javnog zdravlja, planete na kojoj se može opstati

Podzemni naftovod ide do Ilinoisa. Završen je 2017, a drugo ime mu je Bakken. Sudski predmet se tiče Greenpeaceove uloge u protestima održanim 2016. i 2017. godine.

„Svedočimo katastrofalnom povratku bezobzirnom ponašanju koje je rasplamsalo klimatsku krizu, produbilo rasizam u domenu životne sredine i favorizovalo profit od fosilnih goriva umesto javnog zdravlja i planete na kojoj se može opstati. Trampova prethodna administracija je potrošila četiri godine na razmontiravanje zaštite čistog vazduha, vode i suverenosti Starosedelaca, a sada sa svojim saveznicima hoće da dovrši posao tako što će da uguši proteste. Mi nećemo ustuknuti. Neće nas ućutkati“, izjavio je izvršni direktor Greenpeace Internationala Mads Kristensen.

Kristensen: Trampova prethodna administracija je potrošila četiri godine na razmontiravanje zaštite čistog vazduha, vode i suverenosti Starosedelaca, a sada sa svojim saveznicima hoće da dovrši posao tako što će da uguši proteste

Ovaj slučaj bi svakog trebalo da uzbuni, bez obzira na bilo čiju političku opredeljenost, upozorila je Sušma Raman, privremena šefica pomenuta dva američka ogranka.

„Svi bi trebalo da se zabrinemo za budućnost Prvog amandmana i zbog sudskih tužbi kao što je ova, namenjenih da unište naše pravo na miran protest i slobodu govora. Ova prava su presudna za bilo kakav rad na zadovoljavanju pravde – i stoga ćemo nastaviti da se borimo, zajedno i solidarno“, naglasila je.

U Holandiji podnesena kontratužba

Protekle Energy Transferove tužbe su čisti primeri SLAPP-ova – pokušaji zatrpavanja neprofitnih subjekata i aktivista sudskim troškovima, njihovog guranja u stečaj i, time, gušenja različitog mišljenja, poručila je ova grupa.

Kompanija se prvo obratila američkom saveznom sudu, a on je odbacio njenu tužbu.

Greenpeace International je u februaru prošle godine inicirao prvi test Anti-SLAPP direktive Evropske unije time što je protiv iste kompanije predao tužbu sudu u Holandiji.

Starosedeoci tvrde da se Energy Transfer okrenuo protiv organizacije Greenpeace kad nije uspeo da porazi njihov pokret

Ekološka organizacija je u parnici u SAD negirala da je predvodila proteste, obrazloživši da je samo držala obuku za nenasilnu direktnu akciju. Po njenoj tvrdnji, demonstracije su organizovali lideri lokalnih plemena Starosedelaca.

Isti stav ima ekološka mreža Starosedelaca IEN. Ona je posle presude protivljenje projektu pripisala zabrinutosti za posledice po životnu sredinu i kršenju prava autohtonih naroda. Ovom sudskom odlukom je uspostavljen presedan remećenja horizontalno organizovanih i starosedelačkih pokreta otpora, dodala je.

IEN-ova programska direktorka Kandi Vajt tvrdi da u sudnici nije utvrđivana istina

„Ovo suđenje nije bilo ništa manje od farse – nepravičan postupak sa pristrasnom porotom i sudijom koji nije bio na visini zadatka. On je četrnaesti koji je imenovan, nakon što su ostali morali da sami odstupe [zbog mogućeg sukoba interesa ili neobjektivnosti]. Gotovo svaki put kada je Greenpeace uložio prigovor, bio je odbačen, dok je Energy Transferovim svedocima dozvoljeno da trabunjaju daleko izvan obuhvata predmeta. Od početka je bilo jasno da ova sudnica nije bila mesto za utvrđivanje istine. Istina je da su starosedelački narodi organizovali pokret koji je podstakao nacije da ustanu i brane Majku Zemlju. A pošto ET nije mogao da nas porazi, krenuli su umesto toga na Greenpeace – organizaciju koja je na sudu dokazala da njeno učestvovanje nije imalo nikakve veze sa snagom tog pokreta“, istakla je IEN-ova programska direktorka Kandi Vajt.

Energy Transfer je namerno oskrnavio sveta mesta, a njegov cevovod je već procureo barem pet puta, dodala je.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Voda u 11 francuskih opstina kontaminirana vecnim hemikalijama

Voda u 11 francuskih opština kontaminirana večnim hemikalijama

21. mart 2025. - Zbog prisustva PFAS-a, večnih hemikalija, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva

Pica u skalenim bocama sadrze vise mikroplastike od onih u plasticnim bocama

Više mikroplastike u staklenim nego u plastičnim bocama, pokazala studija

21. mart 2025. - Pića koja se prodaju u staklenim bocama, uključujući vodu, limunadu, vino i pivo, sadrže značajno više mikroplastike nego ona u plastičnim

Irska prestala upotrebljava ugalj slede Spanija Italija Grcka

Irska prestala da upotrebljava ugalj, a slede Španija, Italija, Grčka…

21. mart 2025. - Poslednje termoelektrane na ugalj u nekoliko zemalja Evropske unije već rade na minimumu ili samo povremeno

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program Poverenje, podrška i lična transformacija

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program: Poverenje, podrška i lična transformacija

21. mart 2025. - Prvi mentorski program WISE Srbija mreže žena u održivoj energetici, zelenoj ekonomiji i klimatskoj akciji uspešno je završen i zvanično obeležen završnim događajem u Beogradu.