Foto: Pexels
Podeli
Podeli
Dve nedelje nakon što su stanovnici i lokalne vlasti opštine Lopare poručili da ne žele rudnik litijuma na planini Majevici, sličnu poruku uputila je i Tuzla. Naime, gradsko veće je pre nekoliko dana usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od moguće eksploatacije litijuma na ovoj planini u kojima se traži da se zabrani rudarenje litijuma i njemu sličnih metala u krugu od 40 kilometara.
U zaključcima usvojenim 27. marta, lokalne vlasti u Tuzli izražavaju zabrinutost zbog koncesionog postupka za rudnik litijuma na Majevici, koji je u fazi zaključivanja ugovora sa kompanijom Arcore AG, kao i zbog sporazuma Republike Srpske sa Mađarskom o rudarenju retkih metala potpisanim 3. marta 2025. godine.
Hitno pokrenuti postupak procene uticaja na životnu sredinu
Gradsko veće zahteva hitno preispitivanje potencijalnih ekoloških posledica ovih projekata po Grad Tuzlu i širu regiju i traži od Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine da hitno pokrenu postupak procene uticaja na životnu sredinu, uključujući i analizu mogućeg zagađenja podzemnih voda i reka.
Grad Tuzla zahteva da nadležne institucije Bosne i Hercegovine odmah pokrenu međunarodni mehanizam zaštite životne sredine, uključujući primenu Arhuske konvencije, kako bi se obezbedilo učešće javnosti i sprečile štetne posledice eksploatacije litijuma, ali i apeluje na Narodnu skupštinu i Vladu Republike Srpske da suspenduju proces dodele koncesije dok se ne izvrši nezavisna ekološka studija.
Poziv okolnim opštinama da zajedno nastupe protiv rudarenja litijuma
U zaključcima se upućuje i poziv susednim opštinama da zauzmu zajednički stav i naprave zajednički plan sprečavanja namere rudarenja litijuma na području planine Majevice i podseća da je Tuzla u septembru 2024. godine usvojila Deklaraciju o najoštrijem protivljenju otvaranja rudnika litijuma na Majevici kao izraz protivljenja i odlučnosti da se zaštiti zdravlje stanovništva i životna sredina.
Na protestu u Loparima sredinom marta učestvovali su i stanovnici i aktivisti iz susednih gradova i opština uključujući Bijeljinu, Banjaluku, Šipovo, Brčko, Fojnicu, Maglaj i Tuzlu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.