Životna sredina

Grad Tuzla traži zabranu rudarenja litijuma i sličnih metala

tuzla litijum planina rudarenje zabrana

Foto: Pexels

Objavljeno

31.03.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.03.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dve nedelje nakon što su stanovnici i lokalne vlasti opštine Lopare poručili da ne žele rudnik litijuma na planini Majevici, sličnu poruku uputila je i Tuzla. Naime, gradsko veće je pre nekoliko dana usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od moguće eksploatacije litijuma na ovoj planini u kojima se traži da se zabrani rudarenje litijuma i njemu sličnih metala u krugu od 40 kilometara.

U zaključcima usvojenim 27. marta, lokalne vlasti u Tuzli izražavaju zabrinutost zbog koncesionog postupka za rudnik litijuma na Majevici, koji je u fazi zaključivanja ugovora sa kompanijom Arcore AG, kao i zbog sporazuma Republike Srpske sa Mađarskom o rudarenju retkih metala potpisanim 3. marta 2025. godine.

Hitno pokrenuti postupak procene uticaja na životnu sredinu

Gradsko veće zahteva hitno preispitivanje potencijalnih ekoloških posledica ovih projekata po Grad Tuzlu i širu regiju i traži od Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine da hitno pokrenu postupak procene uticaja na životnu sredinu, uključujući i analizu mogućeg zagađenja podzemnih voda i reka.

Grad Tuzla zahteva da nadležne institucije Bosne i Hercegovine odmah pokrenu međunarodni mehanizam zaštite životne sredine, uključujući primenu Arhuske konvencije, kako bi se obezbedilo učešće javnosti i sprečile štetne posledice eksploatacije litijuma, ali i apeluje na Narodnu skupštinu i Vladu Republike Srpske da suspenduju proces dodele koncesije dok se ne izvrši nezavisna ekološka studija.

Poziv okolnim opštinama da zajedno nastupe protiv rudarenja litijuma

U zaključcima se upućuje i poziv susednim opštinama da zauzmu zajednički stav i naprave zajednički plan sprečavanja namere rudarenja litijuma na području planine Majevice i podseća da je Tuzla u septembru 2024. godine usvojila Deklaraciju o najoštrijem protivljenju otvaranja rudnika litijuma na Majevici kao izraz protivljenja i odlučnosti da se zaštiti zdravlje stanovništva i životna sredina.

Na protestu u Loparima sredinom marta učestvovali su i stanovnici i aktivisti iz susednih gradova i opština uključujući Bijeljinu, Banjaluku, Šipovo, Brčko, Fojnicu, Maglaj i Tuzlu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

31. mart 2025. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

31. mart 2025. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

Strategija upravljanja mineralnim i drugim geoloskim resursima u Srbiji

Novi izveštaj beleži posledice rudarskih aktivnosti na životnu sredinu u Srbiji

31. mart 2025. - Nacrt izveštaja o uticaju buduće strategije Srbije za rudarstvo na životnu sredinu skreće pažnju na zagađivanje vazduha, vode i zemljišta

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

31. mart 2025. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija