OIE

Goldman Sachs: Investicije u OIE će 2021. prvi put biti veće nego u naftu i gas

Goldman Sachs

Foto: Pixabay

Objavljeno

19.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ulaganja u sektoru obnovljivih izvora energije (OIE) bi u 2021. godini trebalo da po prvi put u istoriji premaše nivo investicija u sektorima nafte i gasa, navodi se u nedavno objavljenom izveštaju američke investicione banke Goldman Sachs.

Sledeće godine, OIE će postati najveća oblast ulaganja u celom sektoru energetike i činiće oko 25% ukupnih svetskih kapitalnih izdataka u energetici, u poređenju sa udelom od svega 15% zabeleženim u 2014. godini, navodi Goldman Sachs.

Zelena energija bi mogla privući 16 biliona dolara investicija do kraja 2030. godine

Do kraja 2030. godine, OIE bi mogli privući čak 16 biliona dolara investicija, što bi bilo u skladu sa planom da se globalno zagrevanje zadrži na nivou ispod 2°C, predviđenim Pariskim sporazumom, navodi se u izveštaju pod nazivom “Carbonomics.”

Čiste tehnologije bi mogle stvoriti i do 20 miliona radnih mesta do 2030. godine

Čiste tehnologije imaju potencijal da privuku između jedan i dva biliona američkih dolara infrastrukturnih investicija godišnje i stvore između 15 i 20 miliona novih radnih mesta u sektoru energetike do 2030. godine, uglavnom kroz javno-privatna partnerstva, navodi se u izveštaju.

Čiste tehnologije će takođe imati značajnu ulogu u svetskom ekonomskom oporavku nakon krize izazvane pandemijom COVID-19, stoji u izveštaju.

U izveštaju se upozorava na “dekarbonizaciju u dve brzine”

U izveštaju se takođe upozorava na moguću pojavu “dekarbonizacije u dve brzine,” pri čemu bi fiskalni i finansijski podsticaji ubrzavali tempo ulaganja u čiste tehnologije, dok bi, sa druge strane, razvoj tržišta emisija CO2 i tehnologija poput izdvajanja i skladištenja CO2, kao i proizvodnje “čistog” vodonika, bio usporen.

Ovaj proces bi mogao dovesti do kašnjenja sa tehnološkim dostignućima neophodnim da se “poravna” kriva troškova dekarbonizacije, upozorava Goldman Sachs.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska neto merenje neto obracun zakon susnjar

Hrvatska usvojila izmene propisa za decentralizaciju energetike – neto obračun menja neto merenje

19. jun 2020. - Vlada Hrvatske usvojila je Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji

U Knjazevcu otvoren Centar za energetsko savetovanje građana i preduzetnika

U Knjaževcu otvoren Centar za energetsko savetovanje građana i preduzetnika

19. jun 2020. - U Knjaževcu je otvoren Centar za energetsko savetovanje, namenjen svim građanima i malim preduzetnicima koji žele da uvedu mere energetske efikasnosti

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

19. jun 2020. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

slovenija vodonik plinovodi privreda ugovor

U Sloveniji se dve trećine potrošača gasa u privredi priprema za korišćenje vodonika

19. jun 2020. - Plinovodi i 50 slovenačkih kompanija potpisali su ugovor o osnivanju konzorcijuma Vodonik za korisnike – SloH2U