Električna energija

GGF uspostavio partnerstvo sa Švedskom agencijom za međunarodni razvoj i saradnju

GGF partnerstvo Svedskom agencijom medunarodni razvoj saradnju Sida

Foto: GGF

Objavljeno

30.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sporazumom između Fonda za zeleni razvoj (GGF) i Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju – Sida omogućena je ekspanzija zelenog kreditiranja na Zapadnom Balkanu i u Istočnom susedstvu Evropske unije. S novim garancijama, bez investiranja kapitala, koje pokrivaju 60 miliona evra, GGF može da plasira pozajmice ukupne vrednosti 120 miliona evra preko posrednika u finansiranju kao i direktno, za kompanije.

Fond za zeleni razvoj ili Green for Growth Fund uspostavio je novo partnerstvo – sa Švedskom agencijom za međunarodni razvoj i saradnju. Njime su pokrenuli GGF-ovo prvo partnerstvo za garancije za podelu rizika. Taj fond sa sedištem u Luksemburgu i švedska agencija saopštili su da zajedno pružaju podršku realnoj privredi kao i ubrzavanju zelene tranzicije Zapadnog Balkana i zemalja Istočnog partnerstva EU.

Potpisali su sporazum o garanciji, bez ulaganja kapitala, koja vredi 60 miliona evra. Omogućiće GGF-u da odobri 120 miliona evra u kreditima privatnim firmama i domaćinstvima, preko finansijskih posrednika, kao i direktno, kompanijama. Paket je namenjen hitnim investicijama u dekarbonizaciju privrede – povećanju proizvodnje energije iz obnovljivih izvora i za poboljšanje energetske efikasnosti.

Međunarodne finansijske institucije i slični kreditori i agencije se aranžmanima za podelu rizika uključuju u investicije, a ne učestvuju u kapitalu.

Novi pristup finansiranju je velik korak za Fond za zeleni razvoj

Fond za zeleni razvoj podstiče energetsku efikasnost i iskorišćavanje energije iz obnovljivih izvora u Jugoistočnoj Evropi, na Kavkazu, Bliskom istoku i u Severnoj Africi. Svojim aranžmanima sa lokalnim finansijskim institucijama o refinansiranju olakšava i preduzećima i domaćinstvima pristup održivim energetskim rešenjima, čime daje podstrek energetskoj efikasnosti i umanjivanju emisija ugljen-dioksida.

Kostadinov: Ovaj inovativni pristup finansiranju za nas predstavlja velik korak

GGF su, u formi javno-privatnog partnerstva, pokrenule Evropska investiciona banka i razvojna banka Nemačke KfW, uz finansijsku podršku Evropske unije, nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i drugih međunarodnih investitora. GGF-ov savetodavac je kompanija Finance in Motion.

„Izuzetno nam je drago da poželimo dobrodošlicu Sidi kao novom partneru u garancijama za Fond za zeleni razvoj. Budući da nam je prvi te vrste, ovaj inovativni pristup finansiranju za nas predstavlja velik korak. Zahvalni smo na izuzetnom radu kojeg je Finance in Motion pružio u strukturisanju ovog sporazuma. Ovo partnerstvo ne samo da jača naš kapacitet za podršku zelenim inicijativama, već nas bolje osposobljava da spremamo finansijske institucije i preduzeća za buduće povoljne prilike na tržištu EU“, izjavio je predsednik Odbora GGF-a Simon Gupta.

Premošćavanje jaza pri investiranju na visokorizičnim tržištima

Pomoćnik generalnog direktora Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju Ćel Forsberg, zadužen za trgovanje, privatni sektor i finansijske instrumente, poručio je da je cilj navedenog partnerstva da premosti jaz pri investiranju na visokorizičnim tržištima, a da istovremeno dopunjava državni doprinos zvanične razvojne pomoći (ODA) kao i programe Evropske unije.

„Zahvalni smo Sidi za partnerstvo i podršku. Ova saradnja je od presudnog značaja za Fond za zeleni razvoj i ojačava naše napore da podstaknemo energetsku efikasnost i projekte za energiju iz obnovljivih izvora“, izjavio je Borislav Kostadinov, direktor fonda u kompaniji Finance in Motion zadužen za GGF.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji elektricne energije

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji struje

30. maj 2025. - Solar je u junu 2025. prvi put bio najveći izvor električne energije u Evropskoj uniji, budući da je prestigao nuklearke

hrvatska ina eon ppa ugovor virje

INA i E.ON potpisali ugovor o otkupu električne energije

30. maj 2025. - PPA ugovor će omogućiti kompaniji INA, koja je u većinskom vlasništvu mađarskog MOL-a, korišćenje energije iz sopstvenih elektrana

eu Innovation Fund 24 Battery call electric vehicles

Šest inovativnih projekata za baterije za električna vozila dobilo 852 miliona evra

30. maj 2025. - Evropska komisija je dodelila 852 miliona evra za šest pionirskih projekata proizvodnje baterija za električna...

hrvatska banka hbor eib zajam firme zelena ulaganja

Hrvatska banka za obnovu i razvoj obezbedila najmanje 50 miliona evra za zelena ulaganja privrede

30. maj 2025. - Sredstva za zelena ulaganja će se krajnjim korisnicima plasirati direktnim kreditiranjem HBOR-a i preko poslovnih banaka i drugih posrednika