OIE

Gasna elektrana na Perući ustuknula pred obnovljivim izvorima energije

Gasna elektrana na Peruci ustuknula pred obnovljivim izvorima energije

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prethodno planirana gradnja elektrane na gas, na jezeru Peruća u Hrvatskoj, za sada je odložena, nakon što su se zagovornici ovog plana,na sednici Županijske skupštine, našli na udaru predstavnika političkih partija i nevladinih organizacija, zabrinutih zbog efekata elektrane na životnu sredinu. Umesto toga, fokus je prebačen na obnovljive izvore energije – vodu, sunce i vetar.

To je zaključak tematske sednice Županijske skupštine o zaštiti sliva reke Cetine, izvestili su hrvatski mediji. Sednici su prethodili konferencija za medije i protest koje su organizovali protivnici gradnje kombinovane kogeneracijske gasne elektrane, koji su ponovo upozorili da će sprečiti sprovođenje projekta i svojim telima, ako bude trebalo, prenosi Total-Croatia pisanje Večernjeg.

Prema mišljenju jedne grupe prisutnih eksperata, termalna elektrana na Perući, drugo najveće veštačko jezero u Hrvatskoj, neće imati neželjenih efekata na zdravlje ljudi koji žive u okolini. Njihovi neistomišljenici su, nasuprot, iznosili tvrdnje da bi elektrana značajno zagadila sredinu, uključujući i pijuću vodu.

Peruća projekat je izazivao kontroverze od samog početka: brojni protivnici su ga kritikovali zabrinuti za njegov uticaj na životnu sredinu, da bi ih zagovornici gasne elektrane optuživali da su neinformisani.

Prema planu, koji je sada odložen, kombinovana kogeneracijska gasna elektrana je trebalo da bude locirana na desnoj obali Perućkog zaliva, oko 500 metara uzvodno od istoimene brane, na mestu nekadašnjeg kamenoloma.

Vrednost ove lokacije je blizina akumulacionog jezera i vode potrebne za hlađenje uređaja, relativno male razdaljine od glavnog gasovoda, relativno male udaljenosti od najvećeg elektroenergetskog postrojenja i prenosne mreže u Dalmacija TS Konjsko, kao i velikog broja izgrađenih i planiranih solarnih i vetroelektrana.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Krece izgradnja severnomakedonskog dela gasnog interkonektora Grckom

Kreće izgradnja severnomakedonskog dela gasnog interkonektora s Grčkom

8. novembar 2017. - Početkom 2027. treba da bude završena izgradnja severnomakedonskog dela gasovodnog interkonektora sa Grčkom

EU se sprema da 2027 prekine uvoz ruskog gasa nafte

EU se sprema da 2027. prekine uvoz ruskog gasa, nafte

8. novembar 2017. - Evropska komisija je predstavila plan da do kraja 2027. postepeno i potpuno okonča kupovinu ruskog prirodnog gasa, uključujući LNG, i nafte

hrvatska hep he dubrava plutajuca solarna elektrana

HEP će instalirati prvu plutajuću solarnu elektranu na jezeru HE Dubrava

8. novembar 2017. - Kompanija je još 2023. godine predstavila planove da izgradi plutajuću fotonaponsku elektranu u sklopu hidroelektrane Dubrava na reci Dravi

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

8. novembar 2017. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija