Foto: Pexels
Hrvatsko Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo je informaciju o zahtevu za ocenu potrebe procene uticaja na životnu sredinu za planiranu solarnu elektranu Bokšić, instalisane snage 99 MW, sa baterijskim sistemom za skladištenje energije.
Godišnja proizvodnja solarne elektrane Bokšić procjenjuje se na skoro 120 GWh električne energije. Elektrana, čija planirana priključna snaga iznosi 89 MW, bila bi povezana na mrežu izgradnjom nove transformatorske stanice Bokšić od 110/33 kV, pa onda na postojeći dalekovod Našice – Slatina od 110 kV.
Godišnja proizvodnja je procenjena skoro 120 GWh električne energije
Projektom solarne elektrane Bokšić je predviđen i baterijski sistem za skladištenje energije (BESS), navodi se u Elaboratu o proceni uticaja na životnu sredinu, koji je izrađen u februaru 2025. godine, a dopunjen u junu 2025. Sistem je predviđen za 38 MW operativne snage i 70,8 MWh pohranjene energije, a projektovani životni vek mu je 20 godina.
Solarna elektrana Bokšić će imati baterijski sistem od 70,8 MWh
Postupak ocene se sprovodi jer nosilac projekta, firma Funicula iz Zagreba, planira izgradnju fotonaponske elektrane kao samostojećeg objekta, navodi se u informaciji. Lokacija se nalazi kod naselja Bokšić, na administrativnom području opštine Đurđenovac, u Osječko-baranjskoj županiji.
Solarna elektrana je planirana na zemljištu površine oko 123,8 hektara, pri čemu će fotonaponski paneli zauzeti površinu od oko 46 hektara. Lokacija bi bila ograđena zaštitnom zidanom ogradom visine do dva metra, koja će biti podignuta najmanje 15 centimetara iznad tla kako bi se omogućio prolaz malim životinjama, navodi ministarstvo.
Bokšić je jedan od najvećih solarnih projekata u Hrvatskoj
U Hrvatskoj nema mnogo projekata solarne energije sa većim kapacitetom. Hrvatska elektroprivreda (HEP) radi na projektu Korlat, takođe za 99 MW instalisane snage, a na aukciji prošle godine, Hrvatski operator tržišta energije (HROTE) dodelio je premije za dve još veće solarne elektrane – Promina, planirane instalisane snage oko 189 MW, koju namerava da gradi španska firma Acciona Energia, i Obrovac Sinjski, instalisane snage 144 MW, za koju projekat razvija Aurelis Solis.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.