Životna sredina

Federacija Bosne i Hercegovine uvodi zabranu za male hidroelektrane

Federacija Bosne i Hercegovine male hidroelektrane

Slika: Pixabay

Objavljeno

24.06.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.06.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ima tri meseca da predloži izmene zakona i sprovede zabranu za male hidroelektrane, budući da je zakonodavno telo glasalo za preporuke iz Deklaracije za zaštitu reka Zapadnog Balkana.

Predstavnički dom Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je deklaraciju o zaštiti reka i glasao da se zabrane male hidroelektrane. Poslanici i poslanice su dali Vladi FBiH tri meseca da analizira relevantne zakone i predloži izmene kojima će omogućiti primenu odluke.

Donji dom Parlamenta BiH naložio je i reviziju postojećih dozvola i onih koje su u postupku.

Višegodišnja borba za reke

Ovo je veliki uspeh za sve aktiviste i aktivistice okupljene u Koaliciju za zaštitu rijeka BiH, koji su godinama svojim telima branili reke, rečice i potoke na kojima su odrasli i ukazivali na štetnost MHE, saopštio je Centar za životnu sredinu (CZŽS). Organizacija je dodala da se u borbi zajedno s građanima ugroženih područja koristi svim raspoloživim sredstvima, pravnim alatima, blokadama i javnim protestima.

Svaki vodotok u zemlji bio je predviđen da se usmeri u cevovod

U raspravi je pomenuto da planovi za razvoj MHE vode preusmeravanju svakog vodotoka u BiH u cevi. Neki od prisutnih su ukazali na potrebu za većom transparentnosti u sektoru obnovljivih izvora energije i za rešenja da domaćinstva mogu da dobiju pristup uslugama energetske efikasnosti. Tokom diskusije je bilo reči i o političkim vezama investitora i zvaničnika i povoljnim finansijskim uslovima za koncesije.

Deklaracija je prošla sa 65 glasova od 98 zastupničkih mesta i dva protiv, dok je uzdržanih bilo troje.

Naznaka za Republiku Srpsku

Zabrana je zasnovana na zaključcima i preporukama Deklaracije o zaštiti rijeka Zapadnog Balkana, koju su udruženja za zaštitu životne sredine donela u novembru. Vlada FBiH je predlog usvojila 12. maja.

Ovaj primer treba da slede poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, poručuju iz Centra za životnu sredinu i navode da sve više građana brani svoje reke, kao što su Bjelava, Bioštica, Prača, Rzav i Neretva te da jasno kažu „Sloboda rekama“.

U Bosni i Hercegovini je instalirano stotinu malih hidroelektrana

U prostorne planove u BiH ušlo je preko četiri stotine malih hidrocentrala, a sto ih je već podignuto i one u većem delu godine ostavljaju korita reka skoro potpuno suvim, naglašavaju zaštitnici životne sredine. Javnost nije adekvatno uključena, građani su uskraćeni za informacije i pravo da se na demokratski način izjasne o tim projektima, stoji u saopštenju.

Odluka je izglasana sa 61 glasom za, dok se uzdržalo šestoro zastupnika u Predstavničkom domu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

24. jun 2020. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.

solarna elektrana stadion fudbal borusija dortmund ja solar signal iduna park

Najveća solarna elektrana na krovu stadiona biće instalirana u Nemačkoj

24. jun 2020. - Signal Iduna Park – dom fudbalskog kluba Borusija iz Dortmunda biće dom najveće solarne elektrane na krovu stadiona na svetu

uefa solarna energija solarpower europe galatasaraj istanbul

Solarni paneli na fudbalskim stadionima širom Evrope

24. jun 2020. - Unapređenje održivosti evropskog fudbala kroz solarnu energiju je upravo cilj zbog kojeg su se udružili UEFA i SolarPower Europe

IRENA pola svetskog kapaciteta solara Kini Turska predvodi uspon na Balkanu

IRENA: Već pola svetskog kapaciteta solara je u Kini, Turska predvodi uspon na Balkanu

24. jun 2020. - Obnovljivi izvori su 2024. u novoinstalisanim kapacitetima za struju učestvovali sa 92,5 odsto, izračunala je IRENA. U segmentu solara, Kina je dostigla pola svetskog kapaciteta, a Turska je imala jednu od najvećih stopa rasta.