Električna energija

Evropska komisija predlaže odlaganje CBAM-a na godinu dana

cbam eu prekogranicna taksa co2 odlaganje zapadni balkan

Zgrada Evropske komisije u Briselu (foto: Dušan Cvetanović from Pixabay)

Objavljeno

24.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija planira da predloži da se primena prekogranične takse na CO2 odloži na godinu dana i da se od nje oslobode mali uvoznici, navodi se u nacrtu izmena uredbe o prekograničnom mehanizmu za prilgaođavanje ugljenika (eng. CBAM).

Konsultantska kuća Redshaw Advisors je analizirala nezvanični nacrt izmene uredbe o CBAM-u Evropske komisije i zaključila da donosi značajne promene u načinu na koji će ova prekogranična taksa funkcionisati, napisao je na mreži LinkedIn Dan Maleski, vodeći savetnik za CBAM u ovoj kompaniji.

Primena CBAM-a, poreza EU na uvezeni cement, gvožđe, čelik, aluminijum, đubrivo, vodonik i električnu energiju počinje 1. januara 2026. Dokument koji se pojavio predstavlja deo zakonodavnog paketa, koji čini i Čisti industrijski dogovor, najavljenog za kraj februara.

Dan Maleski je naveo da su tri izmene ključne.

Prva je da će odloži prodaja CBAM sertifikata. U nacrtu se predlaže da se obaveza kupovine CBAM sertifikata, od strane uvoznika pomenutih roba odloži sa 2026. na 2027, čime se uvoznicima daje dodatno vreme za pripremu.

Mali uvoznici biće oslobođeni CBAM-s

Ova promena je manje-više najavljena pre mesec dana. Tada je Evropska narodna partija (EPP), najjača grupacija u Evropskom parlamentu, saopštila da bi EU trebalo da na najmanje dve godine suspenduje primenu CBAM-a.

To je urađeno posle sastanka njenih lidera u Berlinu, a jedna od njih bila je i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Dokument, takođe, predlaže novi prag za izuzeće malih uvoznika od primene CBAM-a. Naime, taj porez neće plaćati preduzeća koja godišnje uvoze manje od 50 tona robe na koju se ta taksa plaća ili robe u čijoj je proizvodnji emitovano 100 tona CO2.

Ishod bi bio oslobađanje oko 90 odsto uvoznika od CBAM-a, navodi se u analizi kuće Redshaw Advisors.

Strože kazne ze nepoštovanje propisa

Ovu izmenu nedavno je najavio Vopke Hukstra, evropski komesar za klimatsku politiku i oporezivanje. On je rekao da bi više od 80 odsto kompanija moglo biti izuzeto, jer na preostalih 20 odsto otpada 97 odsto emisija gasova sa efektom staklene bašte u ukupnoj količini uvežene robe.

Evropska komisija je predložila i strože kazne za namerno kršenje propisa. Za manje prekršaje mogu se smanjiti kazne, ali za taktike namernog izbegavanja, kao što je podela uvoza, sada će se penali povećati tri do pet puta, navodi se u nacrtu.

Ostale važne promene odnose se na pojednostavljenje uslova koje predviđa CBAM-a i izmenu spiska roba na koju se plaća. Među njima su smanjenje zahteva za posedovanje sertifikata na kvartalnom nivou, izuzeće za neke poluproizvode, pojednostavljenje proračuna emisija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

24. februar 2025. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

24. februar 2025. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

24. februar 2025. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

24. februar 2025. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila