Foto: Pexels
U okviru Plana rasta za Zapadni Balkan, Evropska komisija je pozvala privatne firme iz Evropske unije (EU), Evropskog ekonomskog prostora (EEA) i samog regiona da izraze zainteresovanost za ulaganje u zelenu tranziciju, kritične sirovine, održivi transport, digitalizaciju i druge sektore.
Cilj inicijative je otvaranje dijaloga o konkretnim mogućnostima investiranja i identifikovanje načina za prevazilaženje ograničenja u ulaganju u ove oblasti u regionu Zapadnog Balkana, navodi se u javnom pozivu Evropske komisije.
Iako finansijska podrška nije zagarantovana, Evropska komisija bi potencijalno mogla da podrži neke projekte kroz svoje politike, tehničku pomoć i finansijske instrumente. Komisija bi takođe mogla omogućiti kontakt sa partnerskim finansijskim institucijama radi potencijalne finansijske saradnje na odabranim projektima.
Finansiranje nije zagarantovano, ali bi Evropska komisija neke projekte mogla podržati ili uputiti na finansijske institucije
Predložene investicije moraju se sprovoditi u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji ili na Kosovu*. Minimalna investicija je 10 miliona evra, a učešće nosioca projekta najmanje 15% njegove ukupne vrednosti.
Rok za dostavljanje izjava o zainteresovanosti je 21. maj
Prva faza završava se 21. maja, ali poziv može biti ponovo otvoren za naredne faze, u zavisnosti od broja prispelih izjava i obima predloženih projekata.
Ulaganje u zelenu tranziciju, kritične sirovine, održivi transport
Prioritetne oblasti su zasnovane na strateškim prioritetima Plana rasta za Zapadni Balkan i Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), sa fokusom na ključne ekonomske sektore u kojima su potrebna strana ulaganja.
U oblasti zelene tranzicije potrebna su ulaganja u obnovljive izvore energije, energetsku efikasnost i inovativne energetske tehnologije kako bi se smanjila zavisnost od fosilnih goriva, podstakla cirkularna ekonomija, ublažio uticaj klimatskih promena i modernizovala infrastruktura za energetiku, vodosnabdevanje, tretman otpadnih voda i upravljanje otpadom, navodi se u javnom pozivu.
Obezbeđivanje ekološki odgovornog snabdevanja kritičnim sirovinama
Kada su u pitanju kritične sirovine, potrebna su ulaganja da bi se obezbedilo pouzdano i ekološki odgovorno snabdevanje takvim materijalima, koji su potrebni za razvoj ključnih industrija u svim fazama lanca snabdevanja, navodi Evropska komisija.
Ostale oblasti predviđene javnim pozivom su održivi transport, uključujući urbanu mobilnost; digitalna tranzicija, uključujući uvođenje 5G; integracija u industrijske lance snabdevanja EU; održivi turizam; ljudski resursi; i osnivanje privatnih fondova za finanasiranje projekata sa jakim zelenim i/ili pozitivnim društvenim uticajem.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.