Foto: UP Catalyst
Estonska kompanija UP Catalyst osigurala je kredit od 18 miliona evra od Evropske investicione banke (EIB) za razvoj svoje pionirske tehnologije za pretvaranje CO2 u vredne ugljenične materijale – poput grafita i karbonskih nanocevi. Ova investicija je deo napora Evropske unije da umanji zavisnost od uvoza kritičnih sirovina i postigne svoje klimatske ciljeve.
Kredit kojeg je EIB odobrio UP Catalystu omogućiće prelazak sa pilot-faze na industrijsku proizvodnju. Startap planira da proširi svoje proizvodne kapacitete da odgovori na rastuću potražnju za lokalno proizvedenim i cenovno konkurentnim grafitom te da ojača istraživačke i razvojne aktivnosti, unapredi performanse materijala i ubrza komercijalizaciju tehnologije.
UP Catalyst koristi jedinstvenu tehnologiju MSCC-ET. Kombinuje hvatanje ugljen-dioksida i njegovu elektrohemijsku transformaciju unutar rastopljenih soli. Ovim procesom dobija se cenovno konkurentan, visokokvalitetan i energetski efikasan grafit i karbonske nanocevi, materijali koji se koriste u proizvodnji baterija, vojnih sredstava, boja i premaza, polimera i betona.
Grafit je za Evropsku uniju jedna od strateških sirovina
Grafit se nalazi na listi strateških sirovina Evropske unije. Ima nezaobilaznu ulogu u proizvodnji baterija. Po nekim procenama, globalni deficit u snabdevanju grafitom će do 2030. dostići gotovo 800.000 tona, a očekuje se da će Evropa činiti oko 15 odsto tog manjka. UP Catalyst je poručio da pomoću svoje tehnologije može da pokrije do 50 odsto evropskog deficita, zahvaljujući planiranom širenju proizvodnje.
Kompanija je takođe potvrdila da njen grafit zadovoljava kvalitativne standarde fosilnih alternativa, čime se otvara mogućnost za njegovu upotrebu kao održive zamene u industriji skladištenja energije i odbrambenom sektoru.
Evropska komisija je u martu proglasila projekat firme UP Catalyst za strateškim, po svom Zakonu o kritičnim sirovinama (CRMA).
„Jedan od naših ključnih stubova delovanja je finansiranje inovativnih tehnologija pri čijem su korišćenju neto emisije na nuli i koje doprinose suzbijanju negativnog uticaja na našu klimu i životnu sredinu, dok istovremeno jačaju konkurentnost Evrope“, izjavio je Tomas Estros, potpredsednik EIB-a.
Tehnologija hvatanja ugljen-dioksida i njegove elektrohemijske transformacije
Tehnologija koju je razvio UP Catalyst funkcioniše tako što se uhvaćeni ugljen-dioksid iz industrijskih postrojenja rastvara u rastopljenoj soli koja se koristi kao elektrolit. Zatim se putem elektrolize CO2 razlaže na ugljenik, koji se taloži, i kiseonik, koji se oslobađa.
Međutim, nakon reakcije, ugljenik ostaje u elektrolitu. Elektrolit se na visokoj temperaturi filtrira, a ugljenik ostaje na filteru. Odvajanje ugljenika od rastopljene soli omogućava njeno ponovno korišćenje u procesu sinteze, čime se maksimalno povećava efikasnost procesa.
Ceo proces se napaja energijom vetra, sunca ili hidroenergijom, pa je osnovni ugljenični otisak negativan.
Ova investicija direktno doprinosi cilju EU da izgradi nezavisnije i otpornije lance snabdevanja
Ova investicija direktno doprinosi cilju EU da izgradi nezavisnije i otpornije lance snabdevanja kroz: smanjenje zavisnosti od uvoza, uspostavljanje sigurnog, lokalnog izvora kritičnih materijala za baterije i kroz podršku ciljevima EU u postizanju ugljenične neutralnosti kroz pretvaranje emisija CO2 u vredne sirovine.
Uz podršku EIB-a, UP Catalyst planira da do 2027. proširi proizvodne kapacitete na 270 tona karbonskih nanocevi i 1.350 tona zelenog grafita godišnje, za šta će biti potrebno oko 6.000 tona CO2 godišnje.
Do 2030. godine, kompanija planira da izgradi postrojenje koje će moći da proizvodi 60.000 tona ugljeničnih materijala godišnje, koristeći oko 250.000 tona CO2.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.