Foto: loretta menchini from Pixabay
Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa višim temperaturama, doveli su do pojeftinjenja električne energije u Evropi u martu za skoro 30 odsto u odnosu na februar, pokazuju podaci organizacije Eurelectric.
Solar je u martu oborio još jedan istorijski rekord u proizvodnji električne energije tako što je treći uzastopni mesec predstavljao više od 10 odsto u proizvodnom miksu električne energije, naveo je Eurelectric, organizacija koja predstavlja interese firmi iz sektora električne energije.
Rast proizvodnje u fotonaponskim elektranam, u kombinaciji sa poboljšanom nuklearnom proizvodnjom i blažim vremenskim uslovima, smanjilo je cene električne energije na 90 evra po megavat satu u poređenju sa 126 evra/MWh u februaru i 112 evra/MWh u januaru.
Organizacija podseća da je uzrok visokih cena u januaru i februaru bila slaba proizvodnja struje u vetroelektranama, povećana potražnja za električnom energijom i rekordne cene prirodnog gasa u poslednje dve godine. Tekuće globalne geopolitičke tenzije i prekidi u Norveškoj doveli su do ovih visokih cena gasa, dok su ograničene mogućnosti za fleksibilnost i skladištenje energije primorali na veće oslanjanje na gas za proizvodnju struje.
Evropa je u 2024. izgradila solarne elektrane snage 65 GW
Eurelectric je naveo da je solarna energija predstavljala spas od visokih cena električne energije u Evropi zahvaljujući sunčanijim danima i povećanom kapacitetu – u 2024. snaga fotonaponskih elektrana povećana je za 65 GW. Kao rezultat toga, udeo obnovljivih izvora energije u miksu električne energije bio je 15 odsto veći u martu u odnosu na februar, ali i dalje jedan odsto manji nego u martu 2024.
Nuklearne elektrane su takođe doprinele pojeftinjenju strje, povećavši svoj udeo u proizvodnji električne energije sa 24 odsto u martu 2024. na 26 odsto u 2025. nakon što je nekoliko francuskih nuklearki vraćeno na mrežu.
Uprkos ovim dobrim rezultatima, prosečna cena električne energije na dan-unapred tržištu u prvom kvartalu 2025. bila je 51 %odsto viša od proseka u prvom kvartalu 2024. Ovaj skok je prvenstveno izazvan višim prosečnim cenama gasa, koje su bile 33 odsto više u istom periodu, prema podacima evropske organizacije.
Rubi: Evropa je i dalje previše ranjiva na fluktuacije cena fosilnih goriva
Generalni sekretar organizacije Eurelectric Kristijan Rubi naglasio je da je Evropa i dalje previše ranjiva na fluktuacije cena fosilnih goriva, posebno tokom perioda velike potražnje za električnom energijom. “Da bismo se suprotstavili tome, moramo ubrzati uvođenje tehnologija za odziv potrošnje (demand response) i skladištenje energije i dalje podsticati korišćenje dugoročnih ugovora o otkupu električne energije”, istakao je Rubi.
Eurelectric kao rešenja vidi mehanizme za kapacitet (capacity mechanisms) i šeme za podršku fleksibilnosti kao modele za podsticaj ulaganja u fleksibilnost. Fleksibilnost je presudna i kada je reč o smanjivanju negativnih cena. Naime, rast proizvodnje struje iz solara u martu odmah je uvećao pojavu negativnih cena, posebno u nordijskim i zapadnoevropskim zemljama.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.