Evropska unija će predložiti nove globalne ciljeve: da se ove decenije energetska efikasnost unapredi dvostruko više nego prethodne i da 2030. godišnji rast kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora bude makar trostruko veći, izjavila je evropska komesarka za energetiku Kadri Simson. Takođe je nagovestila da administracija u Briselu smatra da je energetska kriza završena ili barem pri kraju.
U Španiji, koja je preuzela šestomesečno predsedavanje Evropskoj uniji, održan je neformalni skup ministara i ministarki životne sredine i energetike. Evropska komesarka za energetiku Kadri Simson je na sastanku podsetila da merenja pokazuju najviše temperature na planeti u istoriji i pozvala države članice da pojačaju napore usmerene ka dekarbonizaciji.
Eliminacija neto emisija gasova s efektom staklene bašte ponovo postaje prioritetna
„U julu prošle godine smo razgovarali o tome kako da smanjimo potražnju za gasom za 15 procenata u Evropi. To je bilo pre samo godinu dana. Razgovarali smo o tome da bismo izbegli dramatičnu krizu. Danas smo u Valjadolidu razgovarali o budućnosti svog energetskog sistema. Evropa pomera svoj fokus sa reagovanja na krizu na svoj plan da obori neto emisije na nulu. Promena fokusa je sama po sebi odlična vest“, naglasila je. Simson je tako prva među vodećim zvaničnicima EU izašla sa stavom da je energetska kriza završena ili barem pri kraju.
Potrebe za fleksibilnošću elektroenergetskog sistema bi pre polovine veka mogle da se popnu do 30 odsto ukupne potražnje za električnom energijom
EU namerava da na Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP28 u Dubaiju, koja počinje 30. novembra, predloži usvajanje neobavezujućeg cilja da se globalna stopa uvećanja kapaciteta iz obnovljivih izvora energije najkasnije 2030. utrostruči, istakla je komesarka. „Što se tiče energetske efikasnosti, predlažemo da globalnu stopu unapređenja energetske efikasnosti za ovu deceniju učinimo dvostruko većom nego prošle decenije“, izjavila je Simson.
Obnovljivi izvori će 2030. činiti 69 odsto energetskog miksa
EU je prošle godine uvećala kapacitet na obnovljive izvore kao nikada do tada, a za 2023. u komisiji očekuju još veći porast, navela je. Očekuje se da će udeo obnovljive energije u elektroenergetskom sistemu do 2030. dostići 69 odsto, a pre polovine veka i do 80 procenata, kazala je Kadri Simson ministrima. Potrebe za fleksibilnošću elektroenergetskog sistema bi 2050. mogle biti i do 30 odsto veće kada se gleda udeo u ukupnoj potražnji za strujom, rekla je.
Osim toga, izvršni potpredsednik komisije za Evropski zeleni dogovor Frans Timermans izjavio je da će se EU na skupu COP28 založiti da se na svetskom nivou prihvati cilj da se „znatno pre 2050.“ prestane s proizvodnjom energenata iz fosilnih goriva bez hvatanja emisija ugljen-dioksida. Pritom bi, po njegovom viđenju, rešenja za sekvestraciju i trajno skladištenje ugljenika imala veoma malu ulogu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.