OIE

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

Foto: iStock

Objavljeno

21.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Solarni paneli, vetroturbine i biogas kao i energetske zajednice otvaraju mogućnosti farmerima za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, objavila je Evropska komisija u svojoj Viziji za poljoprivredu i hranu. SolarPower Europe je pohvalio to što je prepoznala ulogu fotonaponskih sistema i ukazao na doprinos agrosolara prilagođavanju na klimatske promene.

EU takođe priprema mere podrške poljoprivrednicima kroz dodelu unovčivih sertifikata-kredita na ime uvođenje održive prakse u domenu sekvestracije ugljenika i zaštite prirode.

Evropska komisija je predstavila svoju Viziju za poljoprivredu i hranu. Saopštila je da je to mapa puta ka atraktivnom, konkurentnom, istrajnom, održivom i pravičnom sistemu poljoprivredne i proizvodnje hrane okrenutom ka budućnosti.

Agrar i prehrambeni sektor trpe usled klimatskih promena, globalne konkurencije i viših cena energenata, navelo je izvršno telo Evropske unije.

„Dalje pojednostavljenje naših propisa i veće usvajanje inovacija i digitalizacije su preduslovi za sve aktivnosti ocrtane u ovoj viziji. Komisija će kasnije tokom 2025. predložiti sveobuhvatan paket za pojednostavljenje aktuelnog pravnog okvira za poljoprivredu zajedno sa digitalnom strategijom EU za poljoprivredu, u cilju pružanja podrške prelasku na uzgoj osposobljen za digitalizaciju“, stoji u objavi.

Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora otvara značajne mogućnosti poljoprivrednicima

Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora otvara značajne mogućnosti, navedeno je u novom planu. Ta delatnost unapređuje energetsku bezbednost, umanjuje emisije gasova s efektom staklene bašte i omogućava poljoprivrednicima i šumarima dodatnu zaradu i prilike za inovacije, napominju u komisiji.

„Solarni paneli, vetrenjače i proizvodnja biogasa, na primer, trebalo bi da poljoprivrednike učine ne samo adekvatnije snabdevenima energijom, već i da im omoguće da plasiraju svoje energente na tržište, i to uključujući preko energetskih zajednica“, napisali su u poruci drugim institucijama EU zaduženim da razvijaju navedeni pravni okvir.

U Evropi postoji preko dve stotine agrosolarnih elektrana

Evropska unija je ovim prvi put u jednom dokumentu te vrste prepoznala značaj fotonaponske tehnologije za jačanje energetske bezbednosti, dekarbonizaciju ovog sektora i dopunjavanje prihoda farmerima, naglašava SolarPower Europe.

„Koncepcija agrosolara – kombinovanja solara s poljoprivredom – dokazala se širom Evrope, sa preko 200 projekata koji su trenutno u pogonu. Ova solarna integracija jača klimatsku izdržljivost jer daje senku koja se može pomerati, smanjuje potrošnju vode, regeneriše zemljište te štiti useve i uzgajane životinje od ekstremne vrućine“, izjavila je Lina Dubina, koja je u asocijaciji SolarPower Europe savetnica za pitanja pravnog okvira.

Jedna studija je pokazala da regenerativna poljoprivreda i agrosolar mogu da uvećaju profit malih farmi i za po 17.000 evra, a velikih do 235.000 evra

Ova organizacija je u svom priručniku o smernicama najbolje prakse Agrisolar Best Practice Guidelines v2.0 ukazala na poboljšanje efikasnosti potrošnje vode za 20 do 30 procenata, povećanje za do 80 odsto količine ugljenika kojeg apsorbuje zemljište i rast prisustva oprašivača za do 60 procenata. Studija koju su prošle godine objavili Boston Consulting Group i kompanija BayWa r.e iz Nemačke pokazala je da regenerativna poljoprivreda i agrosolar mogu da uvećaju profit malih farmi i za po 17.000 evra, a velikih do 235.000 evra.

Solar se primenjuje u poljoprivredi na nekoliko načina. Na primer, između nizova fotonaponskih panela se ostavljaju prazni redovi za poljoprivredne aktivnosti. Solarne instalacije mogu i da se postave na nosače na par metara iznad njive ili bašte, a postoje i prozirne varijante za staklenike.

Fotonaponske elektrane na zemlji često zauzimaju ogromne površine, ali njihovi operateri mogu ublažiti štetu po biodiverzitet uređivanjem staništa za oprašivače i drugim merama.

Poljoprivredne tehnike za skladištenje ugljenika već postaju dodatni izvor prihoda

Agrarni sektor mora da bude dovoljno stabilan da privuče mlade ljude u tu profesiju, gde su neophodni pravični prihodi i unapređivanje namenske podrške iz javnih sredstava, navela je Evropska komisija u novoj mapi puta.

Poljoprivrednicima takođe treba podrška da bi mogli da imaju koristi od inovacija i novih poslovnih modela, dodala je. Posebno je istakla dodelu unovčivih sertifikata-kredita na ime uvođenje održive prakse u domenu sekvestracije ugljenika (carbon sequestration) i zaštite prirode. Uspostavljanjem tržišta za takve emisione jedinice, one bi postale dodatni izvor prihoda.

„Bioekonomija i cirkularnost otvaraju velike mogućnosti za poljoprivredu, šumarstvo i celokupan prehrambeni sistem kao i za umanjivanje naših kritičnih zavisnosti“, podvukli su komesari i komesarke.

Poljoprivredne tehnike za skladištenje ugljenika (carbon farming) već postaju dodatni izvor prihoda, napomenuli su. Uredbom o uklanjanju ugljenika i sekvestraciji ugljenika u poljoprivredi (CRCF) je uspostavljen prvi okvir za celu EU za sertifikovanje tih aktivnosti i uskladištavanje ugljenika u proizvodima, pri čemu su metodologije za sertifikovanje u pripremi.

Komisija je obećala i da će se potruditi oko stvaranja sistema za kredite doprinosa prirodi (nature credits), kojima bi se nagrađivalo postupanje u domenu zaštite prirode.

„Ova vizija prepoznaje potrebu za usklađivanjem klimatske akcije sa bezbednošću snabdevanja hranom kao i izazove specifične za dati sektori. Farmere treba nagrađivati za usvajanje prakse korisne za prirodu. U tom kontekstu, komisija će razmotriti pažljivo mogućnost bilo kakve dalje zabrane upotrebe pesticida kada alternativa nije dostupna u razumnom periodu, a pojednostaviće pristup biopesticidima na tržištu EU“, saopšteno je.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

21. februar 2025. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

21. februar 2025. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

21. februar 2025. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije

srbija ems prikljucak na mrezu ugovori eps ugt zivkovic matejic

EMS potpisao ugovore za priključenje elektrana na obnovljivu energiju snage 2.052 MW

21. februar 2025. - Elektromreža Srbije potpisala je ugovore za priključenje 11 elektrana za proizvodnju električne energije iz elektrana na obnovljive izvore