Javno preduzeće „Elektroprivreda Srbije“ i Nemačka razvojna banka KfW potpisali su ugovor o kreditu od 80 miliona evra za finansiranje izgradnje vetroparka u Kostolcu, snage 66 MW. Ovo će biti prvi kapacitet za proizvodnju električne energije iz vetra u proizvodnom portfoliju EPS-a, kojim dominiraju elektrane na ugalj.
Ukupna vrednost projekta je 97 miliona evra, a EPS će obezbediti oko 15 miliona evra sopstvenih sredstava. Početak gradnje je planiran za 2019, a prvi kilovat-sati se očekuju 2020.
Plan je da se u okviru vetroparka podigne 20 stubova sa vetrogeneratorima. Gradiće se na prostoru površinskih kopova i odlagališta pepela EPS-ovog ogranka „TE-KO Kostolac“. Očekivana godišnja proizvodnja je oko 150 miliona kilovat-sati, što je dovoljno za snabdevanje oko 30.000 domaćinstava.
Potpisan je i poseban sporazum sa KfW bankom o namenskoj donaciji za EPS u iznosu od milion evra. U skladu sa pravilima KfW banke, novac iz donacije namenjen je za angažovanje eksperata za planiranje i upravljanje kapacitetima, dodatni monitoring ptica i slepih miševa, i dopunu procene uticaja na životnu sredinu.
Milorad Grčić, v. d. direktor EPS-a, izjavio je da gradnja vetroparka govori da EPS, ceo srpski energetski sistem i Srbija sigurnim koracima idu ka ispunjavanju obaveza o povećanju udela obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji.
Aleksandar Antić, ministar energetike i rudarstva, je rekao da vetropark u Kostolcu nije u okviru kvote od 500 MW kapaciteta iz energije vetra sa povlašćenom cenom, već je ovo novi kvalitet koji doprinosu ispunjenju obaveza Srbije.
On je istakao da su u toku projekti u energetici ukupne vrednosti tri milijarde evra, od čega su projekti koje realizuje EPS vredni oko dve milijarde evra.
Arne Gos, direktor Kancelarije Nemačke razvojne banke u Beogradu, naveo je da će gradnja vetroparka smanjiti emisije ugljen-dioksida smanje 120.000 tona.
Četiri lokacije za vetrenjače
Rok otplate kredita je 15 godina, uključujući i grejs period od četiri godine, a fiksna kamatna stopa iznosi 0,85 odsto godišnje.
Stubovi sa vetrogeneratorima trebalo bi da budu postavljeni na četiri lokacije – Klenovnik, Ćirikovac, Petka i Drmno. Visina stubova biće 117 metara, a poluprečnik elisa 63 metra, tako da će ukupna visina vetrogeneratora biti 180 metara.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.