Foto: EPCG
Elektroprivreda Crne Gore i norveška kompanija NTE Energy AS potpisale su Memorandum o razumevanju kojim se potvrđuje zajedničko opredeljenje za intenziviranje saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori.
Memorandum o razumevanju predviđa razmenu informacija, koordinaciju aktivnosti i razmatranje konkretnih investicionih projekata kroz zajedničku kompaniju Zeta Energy, čiji su osnivači Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i NTE.
Zeta Energy već upravlja malim hidroelektranama ((MHE) Glava Zete i Slap Zete, koje su u punoj funkciji od 2021. godine.
Bulatović: Memorandum o razumevanju predstavlja važan korak u daljoj transformaciji EPCG
Memorandum su potpisali izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović i Inge Forseth, izvršni direktor norveške kompanije NTE Energy AS.
Fokus saradnje dve kompanije, prema rečima Bulatovića, biće valorizaciju hidroenergetskog potencijala reke Ćehotine, kao i Ibra i Morače, uz mogućnost proširenja saradnje i na razvoj drugih obnovljivih izvora energije.
On je naglasio da u potrazi za stabilnim partnerstvima i razvojem domaćih kapaciteta zasnovanih na obnovljivim izvorima, ovaj Memorandum predstavlja važan korak u daljoj transformaciji EPCG.
Saradnja sa renomiranim partnerom kao što je NTE u skladu je sa strateškim ciljevima EPCG, istakao je Bulatović.
Forseht: Zeta Energy predstavlja platformu za realizaciju konkretnih projekata
Inge Forseht, izvršni direktor firme NTE Energy, istakao je da je NTE kompanija sa bogatim iskustvom u energetici i dekarbonizaciji. NTE Energy Crnu Goru vidi kao atraktivno tržište za razvoj održive energije, poručio je on.
„Potpisivanjem ovog memoranduma otvaramo novo poglavlje u našoj saradnji. Crna Gora ima ogroman prirodni potencijal, a Zeta Energy predstavlja platformu za realizaciju konkretnih projekata koji će koristiti i lokalnoj zajednici i našim partnerima”, uveren je Forseth.
Potpisivanje Memoranduma označava odlučnost obe strane, kako je navela EPCG, da razvijaju partnerstvo na transparentan i odgovoran način, u obostranom interesu. Takođe, dodaju, potvrđuje punu opredeljenost EPCG da preduzima proaktivne korake ka zelenoj energetskoj tranziciji i jačanju energetske bezbednosti Crne Gore.
U razvoju četiri hidroelektrane
EPCG je nedavno najavio da u gradnju hidroelektrane Komarnica planira da uključi međunarodnog partnera. I to, posebno imajući u vidu iskustva Norveške, Austrije i Francuske.
Inače, EPCG u svojim planovima ima četiri hidroelektrane; Komarnica, Kruševo, Ćehotina i Sutorina. Najviše je odmakla u razvoju Komarnice i Kruševa,
Kruševo i Ćehotina su spominjane kao investicije koje bi mogle da se realizuju sa francuskom kompanijom EDF.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.