OIE

EPCG će u naredne tri godine instalirati solarne elektrane snage 200 MW

crna gora epcg solar gvozd krusevo ivan bulatovic

Ivan Bulatović - u sredini (foto: EPCG)

Objavljeno

20.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore planira da u naredne tri godine priključi na prenosnu mrežu solarne elektrane snage 200 MW, najavio je izvršni direktor Ivan Bulatović.

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), kako je rekao Ivan Bulatović, do kraja godine planira da započne proizvodnju u vetroparku Gvozd, kao i da u naredne tri godine priključi oko 200 MW solarnih elektrana na prenosnu mrežu.

Crna Gora je, sa već priključenih 70 MW malih solarnih sistema na krovovima predvodnik u regionu u razvoju koncepta prozjumera, poručio je Bulatović, i dodao da do kraja godine očekuje povećanje na 100 MW.

On je ukazao i na značaj hidroelektrane Kruševo, koja se razvija u saradnji s francuskim partnerima. EPCG je u decembru potpisao ugovor o izradi projekta za HE Kruševo, koji razvija sa francuskom kompanijom EDF.

Crnogorska mreža je zahvaljujući ulaganjima u vreme Jugoslavije relativno dobro razvijena

Bulatovć je istakao da problem nedovoljne razvijenosti prenosne mreže nije karakterističan samo za Crnu Goru, već za celi region i Evropu, budući da mreže nisu bile prilagođene naglom razvoju obnovljivih izvora energije. On je podsetio da investitori u Crnoj Gori imaju mogućnost da sami izgrade priključak na mrežu, što je regulisano zakonskim okvirom.

Crnogorska mreža, kako je naglasio, zahvaljujući ranijim ulaganjima, još iz vremena Jugoslavije, je relativno dobro razvijena.

Sve spremno za drugu žilu podmorskog kabla do Italije

Govoreći o interkonekciji sa Italijom, Bulatović je podsetio da do sada postavljena jedna žila podmorskog kabla snage 600 MW, dok se u narednom periodu očekuje postavljanje i druge. Za to je, kako je dodao, sa obe strane već izgrađena sva potrebna infrastruktura.

Bulatović je zaključio da su sa izgradnjom kabla prema Italiji i planiranim novim interkonekcijama stvoreni dodatni prenosni kapaciteti koji Crnoj Gori i celom regionu omogućavaju bolju povezanost s evropskim tržištem električne energije.

On je istakao da je u toku gradnja Transbalkanskog koridora, a planirane su i interkonekcije sa Albanijom i Bosnom i Hercegovinom.

Razvoj prenosne mreže nastaviće se u skladu s potrebama investitora i proizvodnje energije, poručio je Bulatović na Samitu energetike Trebinje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

20. mart 2025. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

20. mart 2025. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

20. mart 2025. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

20. mart 2025. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW