OIE

Ember: EU treba da do 2026. instalira duplo više zelene energije da ispuni klimatske ciljeve

Ember EU 2026 duplo vise zelene energije klimatske ciljeve

Foto: MrRenewables Westmill Solar Co-operative, Neil Maw / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode

Objavljeno

28.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

28.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Evropska unija mora konstantno da uvećava nove elektroenergetske kapacitete iz obnovljivih izvora, čak i da duplira plan do 2026. godine da bi globalno zagrevanje zadržala na najviše 1,5 stepeni. Izračunato je da će samo četiri od 27 zemalja članica ovim tempom dostići cilj u domenu vetroelektrana, a među njima je Hrvatska. Sektor solara ima malo bolju perspektivu, ali projekcije su takođe podbacile.

Postupak izdavanja dozvola za projekte solarnih i vetroelektrana u Evropskoj uniji je jedna od glavnih barijera za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, objavio je Ember u izveštaju Priprema, pozor, sad: Evropska trka u vetru i solaru (Ready, Set, Go: Europe’s race for wind and solar). Taj nezavisni institut za energetiku i klimu otkriva da je u pojedinim zemljama članicama EU za dobijanje saglasnosti za izgradnju vetroparkova treba i do 120 meseci, što je pet puta duže od važećeg roka.

Hrvatska ima najsporiji proces izdavanja dozvola u EU, ali s predviđenim tempom bi u segmentu vetra svejedno dostigla klimatski cilj u segmentu vetra

Po informacijama dobijenim od investitora i industrijskih asocijacija, vreme potrebno za neophodne saglasnosti za solarne elektrane ide od 12 meseci u Litvaniji do 48 meseci u Hrvatskoj. Od 12 zemalja za koje su prikupljeni podaci, a u njima je 91 odsto instaliranog kapaciteta u EU, samo Belgija, Litvanija i Holandija su ispod propisana 24 meseca.

Ember EU 2026 duplo vise zelene energije dostigne klimatske ciljeve

 

Rumunija najbrža u EU u izdavanju dozvola za vetroparkova

Investitorima u vetroelektrane na kopnu treba još više vremena da prikupe dozvole: od 30 meseci u Rumuniji do 120 meseci u Hrvatskoj. Nijedna od 18 zemalja obuhvaćenih analizom nije ispod 24 meseca. U njima je 96 odsto ukupnog instaliranog kapaciteta.

Ipak, Ember je izračunao da je Hrvatska u maloj grupi država članica, sa Finskom, Litvanijom i Švedskom, za koje se predviđa da će podići godišnje uvećanje kapaciteta vetra dovoljno da bude u skladu sa ciljem održavanja globalnog zagrevanja na najviše 1,5 stepeni Celzijusa.

Planirani novoinstalirani kapaciteti za solarne parkove i vetroelektrane u EU moraju da se do polovine decenije udvostruče da se ispune klimatske ambicije, stoji u izveštaju. Novi plan REPowerEU Evropske komisije predviđa dostizanje ukupne snage elektrana na obnovljive izvore od 1,24 teravata, u poređenju sa ranijih 1,08 teravata i 513 gigavata registrovanih prošle godine.

Godišnji novoinstalirani kapacitet mora da se do 2030. uveća četiri puta

U EU je 2021. pušteno u rad 34 gigavata kapaciteta iz vetra i solara. Za dostizanje cilja od 1,5 stepena neophodno je da se novoinstalirani godišnji kapacitet do 2026. uveća na 76 gigavata. Po trenutnim projekcijama, on će dostići samo 38 gigavata, ističe Ember.

Novi mehanizam podsticaja za energiju iz obnovljivih izvora u Nemačkoj je svetla tačka u EU

Rezultati istraživanja otkrivaju da je obavezan konstantan snažan rast novih kapaciteta i da do 2030. mora da se učetvorostruči u odnosu na 2021. godinu.

Autori analize su takođe ukazali na nove ambicije Nemačke da od 2025. svake godine gradi vetroelektrane na kopnu ukupne snage 10 gigavata, a 19 gigavata u vetroparkovima na moru od 2026. do 2030. To bi ovoj zemlji otvorilo put ka dostizanju 145 gigavata kapaciteta iz vetra, u skladu sa ciljem da se globalno povećanje temperature ograniči na 1,5 stepen.

Komentara: (1)
Namik Omerspahic / 15.09.2022.

Zašto vi prenosite samo jednu stranu priče o promjeni klime ?!
To nije objektivno.. Mnogi naučnici tvrde da su klimatske promjene prirodnog porijekla

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

28. jul 2022. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

28. jul 2022. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

28. jul 2022. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

28. jul 2022. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama