Životna sredina

Dve elektrane na ugalj odgovorne za zabrinjavajuće aerozagađenje na Kosovu*

elektrane na ugalj aerozagađenje Kosovo*

Foto: Bankwatch

Objavljeno

28.08.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.08.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dve elektrane na ugalj, Kosova A i Kosova B, glavni su izvor zabrinjavajućeg nivoa zagađenja vazduha na Kosovu*, a posebno u Obiliću, gradu koji se nalazi između te dve elektrane i u blizini njihovih odlagališta za pepeo i površinskih rudnika lignita. Bankwatch, koji je početkom ove godine sproveo jednomesečni monitoring kvaliteta vazduha u Obiliću, pozvao je vlasti da preduzmu korake kako bi se situacija u tom gradu popravila, ali i da se smanji zavisnost Kosova* od fosilnih goriva.

Građani Obilića su tokom cele godine izloženi opasnim emisijama sumpor-dioksida (SO2) i suspendovanih čestica, a podaci iz stanice za merenje kvaliteta vazduha nisu javno dostupni u realnom vremenu, pa stanovnici nemaju ispravne i pravovremene informacije.

Kosova A i Kosova B se smatraju najvećim zagađivačima među elektranama u Evropi

Kosova A and Kosova B, kojima upravlja Kosovska energetska korporacija (KEK), proizvode preko 90% električne energije na Kosovu*, ali se takođe smatraju najvećim zagađivačima među elektranama u Evropi, navodi se u izveštaju na sajtu CEE Bankwatch Network.

Studija koju je 2014. godine sproveo Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pokazala je da od posledica zagađenja vazduha česticama prašine godišnje umre 6 od 1.000 stanovnika na Kosovu*, a Alijansa za zdravlje i životnu sredinu (Health and Environment Alliance) procenjuje da ove dve elektrane uzrokuju zdravstvene troškove stanovnicima Kosova* i susednih zemalja u iznosu između 70 i 169 miliona evra godišnje.

Kod velikog broja prekoračenja, koncentracije čestica PM10 i PM2.5 su bile nekoliko puta veće od dozvoljenih

Tokom monitoringa u Obliću, koji je Bankwatch sproveo između 7. februara i 3. marta 2020. godine, zabeležen je ogroman broj prekoračenja dnevnih limita za suspendovane čestice PM10 i PM2.5, a u velikom broju slučajeva koncentracije su bile i po nekoliko puta veće od dozvoljenih.

Ono što još više zabrinjava jeste česta pojava ekstremno visokih kratkotrajnih skokova zagađenja česticama PM10, koji traju između 20 i 40 minuta, pri čemu je najveća zabeležena koncentracija bila 1,632 µg/m³.

Nadležni treba da obezbede praćenje kvaliteta vazduha u realnom vremenu i ugradnju filtera za prašinu

Bankwatch je pozvao nadležne da obezbede stanovnicima Obilića merenje kvaliteta vazduha u realnom vremenu, kao i ugradnju filtera za prašinu na obe elektrane, što bi trebalo da dovede do 35 puta manjih emisija prašine. Takođe, Kosova B treba da smanji broj radnih sati dok se ne ugrade filteri kako bi se zaštitilo javno zdravlje i životna sredina, kaže Bankwatch.

Što se tiče zatvorenih rudnika lignita i popunjenih odlagališta za pepeo, oni moraju biti rehabilitovani kako bi se zaustavilo raznošenje prašine vetrom.

Kosovu* treba jasan plan za smanjenje korišćenja uglja

Energetski sistem na Kosovu* se gotovo u potpunosti oslanja na fosilna goriva, i potreban je jasan plan da se smanji korišćenja uglja u narednim godinama ubrzavanjem projekata za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i grejanje bez uglja.

U junu ove godine, Bankwatch je saopštio da su ukupne emisije SO2 iz elektrana i drugih pogona na ugalj na Zapadnom Balkanu tokom 2019. godine bile šest puta preko granica postavljenih u nacionalnim planovima za smanjenje emisija. U izveštajima za prošlu godinu koje su Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Srbija i Severna Makedonija poslali Evropskoj agenciji za životnu sredinu nije bilo poboljšanja u podacima o zagađenosti vazduha izazvanom aktivnošću industrijskih postrojenja.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

28. avgust 2020. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

28. avgust 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

28. avgust 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

28. avgust 2020. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini