Dve elektrane na ugalj, Kosova A i Kosova B, glavni su izvor zabrinjavajućeg nivoa zagađenja vazduha na Kosovu*, a posebno u Obiliću, gradu koji se nalazi između te dve elektrane i u blizini njihovih odlagališta za pepeo i površinskih rudnika lignita. Bankwatch, koji je početkom ove godine sproveo jednomesečni monitoring kvaliteta vazduha u Obiliću, pozvao je vlasti da preduzmu korake kako bi se situacija u tom gradu popravila, ali i da se smanji zavisnost Kosova* od fosilnih goriva.
Građani Obilića su tokom cele godine izloženi opasnim emisijama sumpor-dioksida (SO2) i suspendovanih čestica, a podaci iz stanice za merenje kvaliteta vazduha nisu javno dostupni u realnom vremenu, pa stanovnici nemaju ispravne i pravovremene informacije.
Kosova A i Kosova B se smatraju najvećim zagađivačima među elektranama u Evropi
Kosova A and Kosova B, kojima upravlja Kosovska energetska korporacija (KEK), proizvode preko 90% električne energije na Kosovu*, ali se takođe smatraju najvećim zagađivačima među elektranama u Evropi, navodi se u izveštaju na sajtu CEE Bankwatch Network.
Studija koju je 2014. godine sproveo Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pokazala je da od posledica zagađenja vazduha česticama prašine godišnje umre 6 od 1.000 stanovnika na Kosovu*, a Alijansa za zdravlje i životnu sredinu (Health and Environment Alliance) procenjuje da ove dve elektrane uzrokuju zdravstvene troškove stanovnicima Kosova* i susednih zemalja u iznosu između 70 i 169 miliona evra godišnje.
Kod velikog broja prekoračenja, koncentracije čestica PM10 i PM2.5 su bile nekoliko puta veće od dozvoljenih
Tokom monitoringa u Obliću, koji je Bankwatch sproveo između 7. februara i 3. marta 2020. godine, zabeležen je ogroman broj prekoračenja dnevnih limita za suspendovane čestice PM10 i PM2.5, a u velikom broju slučajeva koncentracije su bile i po nekoliko puta veće od dozvoljenih.
Ono što još više zabrinjava jeste česta pojava ekstremno visokih kratkotrajnih skokova zagađenja česticama PM10, koji traju između 20 i 40 minuta, pri čemu je najveća zabeležena koncentracija bila 1,632 µg/m³.
Nadležni treba da obezbede praćenje kvaliteta vazduha u realnom vremenu i ugradnju filtera za prašinu
Bankwatch je pozvao nadležne da obezbede stanovnicima Obilića merenje kvaliteta vazduha u realnom vremenu, kao i ugradnju filtera za prašinu na obe elektrane, što bi trebalo da dovede do 35 puta manjih emisija prašine. Takođe, Kosova B treba da smanji broj radnih sati dok se ne ugrade filteri kako bi se zaštitilo javno zdravlje i životna sredina, kaže Bankwatch.
Što se tiče zatvorenih rudnika lignita i popunjenih odlagališta za pepeo, oni moraju biti rehabilitovani kako bi se zaustavilo raznošenje prašine vetrom.
Kosovu* treba jasan plan za smanjenje korišćenja uglja
Energetski sistem na Kosovu* se gotovo u potpunosti oslanja na fosilna goriva, i potreban je jasan plan da se smanji korišćenja uglja u narednim godinama ubrzavanjem projekata za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i grejanje bez uglja.
U junu ove godine, Bankwatch je saopštio da su ukupne emisije SO2 iz elektrana i drugih pogona na ugalj na Zapadnom Balkanu tokom 2019. godine bile šest puta preko granica postavljenih u nacionalnim planovima za smanjenje emisija. U izveštajima za prošlu godinu koje su Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Srbija i Severna Makedonija poslali Evropskoj agenciji za životnu sredinu nije bilo poboljšanja u podacima o zagađenosti vazduha izazvanom aktivnošću industrijskih postrojenja.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.