Otpad

Dođite da čistimo Dunav i priobalje duž Velikog ratnog ostrva

Veliko ratno ostrvo Dunav

Foto: Belgrade Beat

Objavljeno

27.10.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.10.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Velika akcija organizovana da se uredi  Dunav i priobalje duž zemunskog Keja oslobođenja i Velikog ratnog ostrva, pod nazivom „Grabimo vetar“, biće organizovana u subotu 30. i nedelju 31. oktobra, od 11 do 16 časova. Akcija, koju organizuju jedriličari Fondacije za razvoj omladinskog jedrenja „Leptir“, započeće u Jedriličarskom klubu „Zemun“ na Keju, preko puta popularne plaže Lido.

Iz ove Fondacije pozivaju sve građane koji žele da Dunav i njegovo priobalje budu čistiji, da se pridruže akciji, kako bi zajedničkim snagama prikupili metalni, plastični i drveni otpad, kao i automobilske gume koje se nalaze u ovom delu naše najduže reke.

„Dunavsko priobalje duž Velikog ratnog ostrva omiljena je lokacija za veslanje, jedrenje, ali i uživanje u šetnji i na brojnim splavovima. Međutim, i priobalje i reka su konstantno puni otpada koji donosi struja. Naša Fondacija je zato pripremila više od 10 jedrilica iz kojih će se tokom akcije grabuljama čistiti reka. Pozivamo vlasnike jedrilica, čamaca i kanua da nam se pridruže ovog vikenda, ali i sve građane koji žele da pomognu da naš Dunav i priobalje budu što čistiji“, ističe Radovan Drezga, predstavnik Fondacije i dugogodišnji trener jedriličarstva.

Zainteresovani će moći da isprobaju jedrenje

Za zainteresovane građane biće obezbeđene rukavice i kese za čišćenje priobalja. I deca i odrasli takođe će moći da isprobaju jedrenje. Akcija duž jedne i po nautičke milje završiće se na marini „Dobrila“ na Keju, preko puta Palate Srbija, gde će za njene učesnike biti obezbeđeno posluženje.

Plan organizatora je da akciju organizuju svake jeseni, uz učešće sve većeg broja partnera – od splavova, preko organizacija za zaštitu životne sredine do preduzeća za preradu otpada. Fondacija „Leptir“ nastala je kao podrška mladim jedriličarima da ostvare svoj pun potencijal, sa idejom promocije kulture jedrenja kao jednog od retkih ekoloških sportova.

„Vodena blaga našeg grada, ali i čitave Srbije i dalje su neiskorišćena za održive, prirodne aktivnosti kao što je jedrenje. Osim podrške mladim jedriličarima i budućim trenerima, želimo da popularizujemo održive načine transporta i skrenemo pažnju na značaj reka za naše društvo. Upravo zato smo i pokrenuli ovakvu vrstu akcije čišćenja Dunava, na kojem i pored kojeg svi volimo da provodimo vreme“, kaže Drezga.

Članovi Fondacije su proteklih pet godina zaredom jedriličarski šampioni Srbije u klasi do 15 godina starosti, a mladi jedriličar Stefan Juil bio je i šampion Evrope 2017. u ovoj klasi.

Tagovi: , ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

27. oktobar 2021. - Pre tri meseca Zakonom o upravljanju otpadom uvedene su zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

Nuklearni startap newcleo napredne modularne reaktore Slovackoj

Nuklearni startap newcleo planira napredne modularne reaktore u Slovačkoj

27. oktobar 2021. - Newcleo je sa slovačkim kompanijama dogovorio izgradnju sistema sa do četiri napredna modularna reaktora, uz razvoj njegove tehnologije

eps spaljivanje otpada tent obrenovac

EPS planira da proizvodi struju iz otpada u TE Nikola Tesla A

27. oktobar 2021. - EPS traži od Ministarstva zaštite životne sredine da odredi obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta spaljivanja otpada

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

27. oktobar 2021. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju