Udarac od pandemije oboljenja COVID-19 i nepovoljna hidrološka situacija naveli su Regulatornu komisiju za energetiku da prihvati predlog glavnih kompanija iz elektroenergetskog sektora u Severnoj Makedoniji da podigne cene struje. Za danas su zakazani treći protesti, a potrošači žele ukidanje tog nezavisnog tela kao i da se tarife za električnu energiju smanje za 46 procenata. Organizatori kažu da institucije ignorišu njihove zahteve i da će verovatno intenzivirati delovanje.
Dok je bivši premijer Zoran Zaev, koji pregovara o formiranju nove vlade, podržao povećanje tarifa za električnu energiju, savet za koordinaciju demonstracija protiv te odluke objavio je da bi mogao da radikalizuje proteste ukoliko taj potez ne bude poništen. Regulatorna komisija za energetiku (RKE) povisila je krajem prošlog meseca cene struje u Severnoj Makedoniji za 7,42 odsto, pozivajući se na pad prihoda domaćih kompanija za proizvodnju, snabdevanje i prenos zbog širenja virusa korona.
Treća runda demonstracija po gradovima u Severnoj Makedoniji
Za danas su najavljeni treći protesti, koji se održavaju svake sedmice. Organizatori su kritikovali vlasti zbog povećanja cena ubrzo nakon opštih izvora i u vreme kada su mnogi građani ostali bez posla ili su im primanja smanjena zbog posledica zaraze COVID-19. Štaviše, oni zahtevaju da se tarife za električnu energiju smanje za 46 odsto.
Demonstranti zahtevaju od vlade da raspusti RKE, obori porez na dodatu vrednost za struju sa 18 na pet procenata i da ukine monopol snabdevača strujom EVN, koji je u vlasništvu istoimene austrijske kompanije.
Cene struje među najnižima ili najvišima u Evropi
Zaev je izjavio da su tarife među najnižima u regionu. Regulatorno telo je nezavisno i odluku je donelo na osnovu zahteva elektroenergetskih firmi, dodao je. EVN-ov udeo u ceni je zapravo smanjen, izjavio je kandidat za premijera i pripisao ukupno povećanje i niskim nivoima vode u akumulacijama hidroelektrana.
Organizatori demonstracija zatražili su smanjenje tarifa za 46 procenata
Kritičari tvrde da državne kompanije u sektoru električne energije previše troše na nepotrebne stavke i da primaju previše radnika. Eurostatovi podaci pokazuju da je razmera cena struje i prosečne plate u Severnoj Makedoniji četvrta po visini u Evropi. S druge strane, nominalne tarife su među najnižima na kontinentu.
Elektroenergetski sektor ne uzmiče
Predsednik RKE-a Marko Bislimoski izjavio je da će se cene promeniti ukoliko EVN, firma za prenos MEPSO i glavni proizvođač električne energije ELEM upute novi predlog, ali te kompanije su navele da s trenutnom zaradom ne mogu da izvršavaju neophodne zadatke niti da sprovedu planirane investicije u delo.
Organizatori protesta u Skoplju su objavili da će danas dva sata blokirati dve raskrsnice i da nameravaju da sledeći put to urade na četiri raskrsnice po četiri sata i tako dalje, sve dok institucije budu zanemarivale njihove zahteve. Okupljanja su zakazana i u Tetovu, Prilepu, Bitolju i Kičevu.
Kopač: Severna Makedonija bi trebalo da subvencioniše račune za struju većeg broja domaćinstava
RKE je ranije saopštio da je direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač rekao da povećanje neće uticati na proizvode i usluge, nego samo na račune za struju, i predložio da Severna Makedonija proširi kategoriju domaćinstava čije račune subvencioniše.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.