Otpad

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Deponija u Podgorici (foto; Deponija, Podgorica)

Objavljeno

20.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Samo tri meseca posle uvođenja zabrane upotrebe plastičnih kesa njihovo korišćenje je u trgovinama smanjeno 50 odsto, a na deponiji u Podgorici ih ima 70 odsto manje.

U Ministarstvu ekologije kažu da građani sve više koriste platnene torbe, papirne kese i druge ekološki prihvatljive zamene za plastične kese, preneo je list Pobjeda.

Crna Gora je pre tri meseca novim Zakonom o upravljanju otpadom uvela zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže. Zabranjeno je korišćenje plastičnih kesa od 15 do 50 mikrona, a za deblje plastične kese, sa više od 50 mikrona, predviđeno je plaćanje naknade od 0,03 evra.

U Ministarstvu navode da je za ozbiljnije analize i procene potrebno više vremena, ali prvi rezultati su obećavajući.

Kazne za nepoštovanje Zakona su od 1.000 do 40.000 evra

Rezultati morfološke analize na deponiji u Podgorici pokazali su da je odlaganje plastičnih kesa smanjeno oko 70 odsto u odnosu na period pre uvođenja zabrane. Pojedini trgovinski lanci, takođe, beleže smanjenje upotrebe kesa oko 50 odsto u periodu oktobar-januar u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Kazne za nepoštovanje Zakona su od 1.000 do 40.000 evra. Tržišna inspekcija je od početka primene Zakona utvrdila 19 nepravilnosti. Prekršajno je kažnjeno osam privrednika u ukupnom iznosu od 8.000 evra.

Inspekcija je utvrdila i da je bilo prodaje plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu

Inspekcija je, takođe, utvrdila i da je bilo prodaje plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, koji su zakonom zabranjeni. Doneta su četiri rešenja o zabrani prometa u ukupnoj vrednosti robe od 11.628 evra i to za štapiće za uši, plastične slamčice, pribor za jelo za jednokratnu upotrebu.

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, u promet je do sada stavljeno više od 5,7 miliona kesa, od čega je država prihodovala 170.000 evra. Taj novac namenjen je isključivo projektima zaštite životne sredine, podizanju svesti građana i edukativnim kampanjama, za čije je sprovođenje zadužen Eko-fond.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska opasan otpad italija ilegalan uvoz hapsenja europol

Kriminalna grupa uvozila opasan otpad iz tri EU zemlje i zakopavala ga u Hrvatskoj

20. januar 2025. - Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala

bih nova alumina energana otpad spaljivanja struja deponije

Nova Alumina želi da izgradi energanu na komunalni otpad kako bi prestala da koristi ugalj

20. januar 2025. - Kompanija Nova Alumina planira da izgradi energanu na alternativna goriva, pre svega na komunalni otpad, kako bi zamenila ugalj

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem

EPS i domaća industrija potpisali ugovore o zbrinjavanju pepela iz termoelektrana

20. januar 2025. - Lafarge Srbija, Elixir Group i Moravacem će kupiti 30 miliona tona pepela od Elektroprivrede Srbije u narednih deset godina

IFC gradi Savez za zeleni rast na Zapadnom Balkanu Western Balkans Green Growth Alliance

IFC gradi Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana

20. januar 2025. - IFC predvodi inicijativu u okupljanje u Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana, koji će biti okrenut dekarbonizaciji i održivosti privrede