Mirza Kušljugić (foto: BGEN)
Podeli
Podeli
Bosna i Hercegovina bi uskoro mogle da dobije prve baterijske sisteme za skladištenje energije na prenosnoj mreži koje bi pružale pomoćne usluge odnosno sekundarnu regulaciju frekvencije.
„U pripremi je odluka Državna regulatorna komisija za električnu energiju (DERK) da se za sekundarnu regulaciju frekvencije odredi posebna kvota za brzu regulaciju frekvencije, u stvari da se otvori prostor za učešće baterija u sekundarnoj regulaciji“, najavio je na marginama Beogradskog energetskog foruma 2025. (BEF 2025) Mirza Kušljugić, član Upravnog odbora Regionalnog centra za održivu energetsku tranziciju (RESET).
S obzirom, kako kaže, da odluka ne mora u zakonsku proceduru, balansno tržište je već regulisano, on očekuje da će jako brzo biti instalirane neke baterije na prenosnoj mreži. „Pretpostavljam da će to opet uraditi privatni investitori“, dodao je on.
Kušljugić smatra da je uvek dobro probati neku tehnologiju, a baterije su tehnologija koja radikalno menja paradigmu.
Cena baterijskih sistema je drastično pala poslednjih godina. Samo u prošloj godini pojeftinjenje je bilo 40 odsto, a u dosadašnjem periodu godine dodatnih pet odsto.
Baterije moraju imati više funkcija da bi se isplatile
Baterije, prema Kušljugićevim rečima, moraju imati više funkcija da bi se isplatile, ne samo arbitražu odnosno skladištenje kada je proizvodnja velika i cene niske ili negativne, a isporuku energije kada je proizvodnja manja i cene visoke.
„Baterije su male, srednje, velike, i svaka ima svoju funkciju, mogu da regulišu napon, mogu da obezbede blek start (eng. black start), multifunkcionalne su, pogotovo ako imaju te nove grid forming invertere (eng. grid-forming inverters). To je tehnologija koja menja stvari iz korena, i na distributivnom i na prenosnom sistemu, ali i kada su instalirane iza brojila“, objašnjava Kušljugić, koji je bio moderator panela Energetska revolucija na delu – ujedinjenim delovanjem do zelenih, pametnih i održivih energetskih rešenja.
Baterije na prenosnom sistemu, dodaje, imaju potrebu da rade dve i više funkcija, a jedna od njih je i regulacija frekvencije.
Stižu i baterija iza brojila
Sekundarnu regulaciju je, dosad, u BiH radio svako ko je mogao da ponudi fleksibilnost i te usluge su obezbeđivane preko tendera. Obično su to bile hidroelektrane, ali njihovim vlasnicima se zbog niskih cena nije isplatilo da rade noću, pa se javljao manjak sekundarne regulacije. Sada će to moći da rade i baterije.
Kušljugić smatra da je moguće da se u BiH pojave i baterije iza brojila. Sada u BiH ima 300-350 MW u solarnim elektranama na krovovima firmi, ali one ne mogu da predaju višak struje u mrežu. Samo je pitanje vremena kada će cena baterija omogućiti da ih i oni ugrade, dodao je on.
RESET, koji se bavi i građanskom energijom i prozjumerima, zagovara, kako je istakao, već sad da sve solarne instalacije imaju hibridne invertore spremne da se u budućnosti doda baterija.
Jedino tako će distributivna mreža moći da primi sav taj višak struje koji se očekuje, poručio je Kušljugić.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.