Električna energija

BiH će za četiri godine dobiti elektrane na solar i vetar snage 2.200 MW

bih solar vetar bicakcic

Foto: Klas_lu from Pixabay

Objavljeno

02.09.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.09.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

U naredne tri do četiri godine u Bosni i Hercegovini biće izgrađene solarne elektrane snage 1.500 MW i vetroparkovi kapaciteta 700 MW, izjavio je Edhem Bičakčić, predsednik Regionalnog saveta Jugoistočne Evrope Međunarodnog veća za velike električne sisteme (South-East European Regional Council of CIGRE – SEERC).

Bosna i Hercegovina, prema rečima Edhema Bičakčića, raspolaže sa značajnim neiskorišćenim potencijalom za korišćenje energije vode, vetra i sunca. On je istakao da se ubrzano grade novi vetroparkovi i fotonaponske elektrane, preneo je portal Akta.

Dodatni podstrek investicijama u obnovljivu energiju dao je značajan rast cena energije u poslednje tri godine, dodao je on, i naveo da prilikom odluke o investiranju trebalo bi uzeti u obzir rizike promena cene električne energije.

Bičakčić je rekao da očekuje u naredne tri do četiri godine više od 1.500 MW novih solarnih elektrana i više od 700 MW novih vetroparkova. Te elektrane će, procenjuje, proizvesti 4.000 GWh struje, što je trenutno četvrtina ukupne proizvodnje ili trećina ukupne potrošnje u BiH.

Najveći problem za nove elektrane je balansiranje

On smatra da će najveći problem za te nove elektrane biti balansiranje i kapacitet prenosnih i distributivnih mreža da prihvate tu energiju. Jasno je, dodaje, da nedostaje sinhronizovan razvoj prenosne i distributivne mreže za priključak novih objekata.

Sa druge, strane, Bičakčić naglašava da je najteži zadatak koji BiH mora da reši u energetskoj tranziciji gašenje termoelektrana i smanjenje neto emisija CO2 na nulu u 2050.

BiH nema ni plan, ni strategiju

On je podsetio da se energetska tranzicija ne odnosi samo na proizvodnju struje iz obnovljivih izvora, već i na korišćenje te energije u transportu, grejanju i hlađenju. Udeo električne energije u ukupnom bilansu energetskih potreba bi, procenjuje, trebalo da se duplira do 2050. Zbog toga će morati da se grade reverzibilne i akumulacione hidroelektrane i koristi zeleni vodonik i ostali kapaciteti za skladištenje električne energije, istakao je on, i dodao da BiH za to nema ni pripremljen plan, ni strategiju.

Bičakčić je naglasio da BiH kao zemlja u razvoju nije u mogućnosti da finansijski samostalno srovede energetsku tranziciju. Bez podrške međunarodnih finansijskih institucija kroz grantove i povoljne kredite, kao i transfere znanja i iskustava, neće biti moguće uspešno uraditi pravednu tranziciju regiona uglja, rekao je Bičakčić.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

2. septembar 2024. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

2. septembar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

2. septembar 2024. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije

bih hidroelektrane epbih vranduk janjici presuda sud

Sud oborio ekološke dozvole za projekte HE Janjići i HE Vranduk koje razvija EPBiH

2. septembar 2024. - Projekte hidroelektrana Janjići i Vranduk na reci Bosni razvija Elektroprivreda Bosne i Hercegovine već više godina