Foto: Balkan Green Energy News
Podeli
Podeli
Spajanje tržišta električne energije sa susedima u Evropskoj uniji jedan je od ključnih faktora u evropskim integracijama ugovornih strana Energetske zajednice i zemalja Zapadnog Balkana, zajedno sa jačanjem koordinacije unutar regiona, uspostavljanjem energetskih interkonekcija, investiranjem u obnovljive izvore energije i napretkom u vezi sa naplatom na ime emisija CO2, istakli su visoki zvaničnici na otvaranju Beogradskog energetskog foruma – BEF 2025.
Osnivač i urednica portala Balkan Green Energy News, Branislava Jovičić, izjavila je da se promene koje se trenutno odvijaju u energetskom sektoru već mogu nazvati energetskom revolucijom.
Treći po redu Beogradski energetski forum, BEF 2025, počeo je danas u glavnom gradu Srbije, okupivši četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i šire. U okviru dvodnevne konferencije koju organizuje Balkan Green Energy News biće održano osam panela, na kojima će govoriti preko 50 državnih zvaničnika, menadžera kompanija i istaknutih energetskih stručnjaka.
Srbija je prva u regionu stvorila preduslove za spajanje tržišta električne energije sa susedima u Evropskoj uniji i Energetskoj zajednici, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Ona je dodala da će tehnički proces spajanja biti završen u roku od 18 meseci nakon što Agencija EU za saradnju energetskih regulatora (ACER) i Evropska mreža operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E) preduzmu neophodne korake.
Spajanje tržišta električne energije biće završeno u roku od 18 meseci od početka tehničkog procesa
“To će biti istorijski događaj za našu zemlju u smislu koristi za građane i privredu, jer će osigurati stabilnije snadbevanje električnom energijom i pristup povoljnijim tržišnim cenama. To će nas napraviti ravnopravnim članom u regionu, ali i u okviru EU kad je energetika u pitanju,” navela je.
Berza električne energije SEEPEX je već pripremila implementacione projekte sa svojim pandanima u Mađarskoj i Bugarskoj za spajanje tržišta na zajedničkim granicama, naglasila je ministarka.
U energetiku je potrebno uložiti do 15 milijardi evra
Đedović Handanović je takođe istakla da su domaći i evropski regulatori prvi put sertifikovali Transportgas kao nezavisnog operatora prenosnog sistema za gas u Srbiji. Početak izgradnje naftovoda Srbija-Mađarska se očekuje najkasnije početkom sledeće godine, rekla je ministarka.
Polazne osnove plana razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti trebalo bi da budu usvojene do kraja maja, otkrila je. Predviđena su ulaganja u visini 14 do 15 milijardi evra u narednih deset godina, kazala je Đedović Handanović. Od toga sedam milijardi evra treba da bude uloženo u obnovljive izvore energije i nove hidroenergetske potencijale, dodala je.
Ona je navela i da će biti duplirani kapaciteti prenosa električne energije sa Mađarskom i povećani kapaciteti sa Bugarskom.
Srbija je lider u regionu po napretku ka spajanju tržišta
Region Zapadnog Balkana se i dalje suočava sa trilemom dekarbonizacije, pristupačnosti i energetske bezbednosti, pa potreba za ubrzanom integracijom u EU nikada nije bila hitnija, izjavio je direktor Sekretarijata Energetske zajednice Artur Lorkovski.
Energetska zajednica nudi platformu za taj proces, kao i stratešku priliku da se odmah zadobije poverenje tržišta, a ne u narednim godinama ili mesecima, objasnio je. Lorkovski je rekao da to podrazumeva jaču koordinaciju između ugovornih strana Energetske zajednice u otklanjanju prekograničnih zagušenja i harmonizaciji tržišta.
Prvenstveno je hitna potreba da se krene napred u integraciji tržišta električne energije sa EU, kako bi region mogao da u potpunosti koristi njene prednosti od 2027. godine, istakao je i dodao da Srbija prednjači u ovoj oblasti.
Izvoznici električne energije u EU mogu da prisustvuju tehničkom konsultativnom sastanku u Briselu 1. jula
Mehanizam za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM) je još jedan hitan prioritet, rekao je Lorkovski. On je najavio da će Sekretarijat Energetske zajednice i Evropska komisija 1. jula u Briselu organizovati tehnički konsultativni sastanak za kompanije koje izvoze izvoznike električne energije u Evropsku uniju.
Neizbežno je uspostavljanje domaćih mehanizama za oporezivanje kompanija na ime ugljen-dioksida kojeg ispuštaju u atmosferu, upozorio je Lorkovski. Pitanje je kako uvesti taj sistem, a pri tome održati cene energije pristupačnim za domaćinstva i konkurentnim za privredu, napomenuo je u svom govoru na konferenciji BEF 2025.
„Put napred je jasno definisan, a uslovi vezani za reformu tržišta energije i dekarbonizaciju su dobro poznati. Iskreno govoreći, veliki sam optimista da u narednim mesecima i godinama može doći do značajnog napretka po ovim pitanjima“, naglasio je direktor Sekretarijata Energetske zajednice.
Jovičić: Energetska revolucija je u toku
Pitanja energetike i klime su među najvažnijima u savremenom svetu, pa i u regionu Jugoistočne Evrope, izjavila je Branislava Jovičić, osnivač i urednica portala Balkan Green Energy News. Svi stejkholderi, svesni neophodnosti brzih promena i promišljenih rešenja, rade na tome da se obezbedi sigurno snadbevanje energijom, kao i na dekarbonizaciji, dodala je.
“U odnosu na prošlu godinu, kada smo govorili o energetskoj tranziciji, ove godine promene u energetici možemo slobodno nazvati energetskom revolucijom”, ocenila je Jovičić. Pet stubova te energetske revolucije su solar i vetar, baterije, digitalizacija, nuklearna energija i decentralizovana proizvodnja i potrošnja, naglasila je.
Balkan Green Energy News je vodeći energetski portal u regionu i jedan od 50 vodećih u svetu, istakla je Branislava Jovičić.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.