Klimatske promene

Američke banke: Spremite se za katastrofalno globalno zagrevanje, i investirajte u firme za klimatizaciju

klimatske promene banke globalno zagrevanje klimatizacija investicije berza

Foto: Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay

Objavljeno

04.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vodeće američke finansijske institucije smatraju da napori za ograničavanje rasta globalne temperature neće biti uspešni i da bi se trebalo pripremiti za katastrofalno globalno zagrevanje. Ipak, nije sve tako crno jer će novonastala situacija doneti dobru zaradu firmama koje se bave klimatizacijom.

Nedavni izveštaji kompanija Morgan Stanley, JP Morgan Chase i Instituta za međunarodne finansije jasno pokazuju da finansijski sektor smatra da je Pariski klimatski sporazum, čiji je cilj ograničavanje rasta temperature na ispod dva stepena Celzijusa, zapravo mrtav i investitori bi trebalo da svoje poteze usklade sa tom prognozom, preneo je britanski Gardijan.

„Sada očekujemo svet sa rastom temperature od tri stepena Celzijusa“, poručio je Morgan Stenley u martovskoj analizi. Ovaj nivo globalnog zagrevanja je daleko iznad granice od dva stepena na koju se pre deset godina potpisivanjem Pariskog sporazuma obavezalo 200 država. Taj novi svet, kako se dodaje, obeležiće katastrofalni toplotni talasi, poplave, ekonomski sukobi i drugi problemi.

Vodeće banke nedavno su napustile grupu Net-Zero Banking Alliance

Toplotni talasi, prema istraživanju ove kompanije, obezbediće neočekivani prihod za kompanije koje posluju u sektoru klimatizacije. Globalno tržište ovih usluga i proizvoda moglo bi da poraste za 41 odsto i da do kraja ove decenije dostigne vrednost od 331 milijardu dolara. Analiza navodi i nekoliko desetina preduzeća za klimatizaciju širom sveta koja će verovatno profitirati od toplijeg sveta.

Skepticizam vodećih kompanija sa Volstrita u vezi sa klimatskim ciljevima nije novina. Takve ocene već su iznele i mnoge institucije i pojedinci.

Progonoze banaka samo su nastavak njihovih poteza u poslednjih nekoliko meseci. Naime, od decembra prošle godine, šest najvećih američkih banaka – JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Vells Fargo, Morgan Stanley i Goldman Sachs – je napustilo grupu pod nazivom Net-Zero Banking Alliance, koja postavlja odgovorne bankarske prakse za postizanje klimatskih ciljeva.

Mekali: Cinične ocene

Pedi Mekali, viši analitičar u Reclaim Finance, grupi koja vrši pritisak na finansijske kompanije da reaguju na klimatsku krizu, izjavio je da su ocene kompanije Morgan Stenley cinične imajući u vidu ono što su banke uradile u poslednjih nekoliko meseci.

Zanimljivo je da se u pomenutoj analizi priznaje da sve veća primena klimatizacije, prvenstveno u bogatijim zemljama, nije rešenje za globalno zagrevanje. Ako se za hlađenje koriste fosilna goriva, sama upotreba klima-uređaja će povećati emisije CO2 i dodatno povećati globalne temperature.

Stiven Bird, globalni šef istraživanja održivosti u kompaniji Morgan Stanley, izjavio je da ogranak Morgan Stanley Research nie pruža čvrste stavove, već procenjuje dokaze koje pruža naučna zajednica.

On je istakao da analiza ne ocenjuje da klimatske promene donose mnoge pozitivne strane, već konstatuje da će velike količine kapitala biti investirane za ublažavanje uticaja klimatskih promena, a hlađenje će biti jedan od sektora za takva ulaganja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

klimatske promene klimatska akcija anketa ipsos

Ljudi se više plaše klimatskih promena, ali sve manje veruju da nešto mogu da promene – anketa

4. april 2025. - Istraživanje Ipsosa u 32 zemlje otkriva regionalne razlike u očekivanjima od primenjenih klimatskih politika, kao i u ekonomskim strahovima

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

4. april 2025. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Mart 2025. najtopliji u Evropi, drugi najtopliji na svetu

Mart 2025. bio najtopliji u Evropi, a u svetu drugi do sada

4. april 2025. - Prema podacima Kopernikove službe za posmatranje klimatskih promena C3S, mart 2025. bio je najtopliji mart...

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

4. april 2025. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku