Električna energija

Akcionari EPCG odobrili zajedničku gradnju vetroparka Gvozd sa Ivicom Holding

Akcionari EPCG odobrili gradnju vetroparka Gvozd Ivicom Holding

Foto: Pixabay/josealbafotos

Objavljeno

02.09.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.09.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Akcionari Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) su na redovnoj sednici skupštine usvojili odluku o odobravanju investicije u zajedničku izgradnju vetroparka Gvozd sa kompanijom Ivicom Holding iz Austrije, vrednu 58 miliona evra, javila je RTCG.

Prema ranijim izveštajima, izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i inženjering u EPCG Ivan Mrvaljević izjavio je početkom ove godine da će EPCG početi radove na izgradnji vetroparka Gvozd 2020. godine, a da se puštanje vetroparka u rad očekuje 2022. godine.

Ivicom Holding i EPCG su prošle godine potpisali Memorandum o razumevanju u vezi sa projektom izgradnje vetroparka Gvozd snage 50 MW i godišnje proizvodnje 140 GWh električne energije.

EPCG je tada saopštila da bi finansiranje za projekat vetroparka na lokaciji Gvozd-Krnovo bilo u formi kredita, koji bi najvećim delom bili obezbeđeni kod međunarodnih finansijskih institucija. Takođe je rečeno da se na ovaj projekat neće primenjivati podsticajne cene, tzv. fid-in tarifa.

EPCG u 2018. ostvarila dobit od oko 60 miliona evra

Na skupštini je takođe konstatovano da prošla godina predstavlja jednu od najuspešnijih poslovnih godina od postanka kompanije i da je EPCG imala dobit od oko 60 miliona evra.

Kako su rekli u EPCG, ukupna kapitalna ulaganja kompanije u 2018. godini su iznosila oko 14.3 miliona evra, a većina investicija se odnosila na modernizaciju i nove projekte.

Ukupna proizvodnja električne energije EPCG-a u 2018. godini, iznosila je 3.484,2 GWh, što je za 59% više od ostvarenja iz prethodne godine, a 16% više od plana, javlja CDM.

Što se tiče hidroenergije, obe hidroelektrane u sastavu EPCG su ostvarile veću prozvodnju u odnosu na prethodnu godinu. HE Perućica je proizvela 1.042,3 GWh električne energije, što je za 481,0 GWh više nego prethodne godine, dok je proizvodnja stuje u HE Piva iznosila 993,9 GWh, što je za 633,4 GWh više u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u izveštaju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

RHE Bistrica studija eps

EPS pokrenuo proceduru za studiju uticaja za projekat RHE Bistrica

2. septembar 2019. - Izgradnjom RHE Bistrica obezbediće se ukupan kapacitet skladištenja energije od 55 GWh i omogućiti prihvat 1,5 GW iz obnovljivih izvora

EPCG Masdar zajednicko preduzece za zelenu energiju

EPCG i Masdar osnivaju zajedničko preduzeće za zelenu energiju

2. septembar 2019. - EPCG i Masdar osnivaju zajedničko preduzeće, sa po 50 odsto vlasništva, za projekte čiste energije uključujući hibridne elektrane i reverzibilne hidroelektrane

Crna Gora Ministarskog energetskog foruma Investicionog energetskog dijaloga predsedavanja Berlinskim procesom

Crna Gora domaćin Ministarskog energetskog foruma i Investicionog energetskog dijaloga u okviru predsedavanja Berlinskim procesom

2. septembar 2019. - Crna Gora je u okviru predsedavanja Berlinskim procesom bila domaćin Ministarskog energetskog foruma i Investicionog energetskog dijaloga

severna makedonija enstanak struje entso e finalni izvestaj

ENTSO-E: Previsok napon uzrok nestanka struje u Severnoj Makedoniji

2. septembar 2019. - Finalni izveštaj je pripremilo 18 predstavnika operatora prenosnih sistema, ACER-a i nacionalnih regulatornih tela, naveo je ENTSO-E