
Foto: EPS
Revitalizacija pumpno-akumulacione hidrocentrale Bajina Bašta je okončana. Elektroprivreda Srbije je tom investicijom, vrednom 35 milijardi evra, produžila za nekoliko decenija rad svog postrojenja. Snaga u režimu proizvodnje ide do 614 megavata, a pumpe mogu da rade na najviše 620 megavata.
Drugi agregat reverzibilne hidroelektrane Bajina Bašta je ponovo priključen na mrežu, čime je označen završetak kapitalne obnove, jedne od najvažnijih za EPS u tom segmentu. Kompanija je projekat od 35 miliona evra pokrila vlastitim sredstvima. Bajina Bašta je njena „zlatna rezerva“, kazala je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, koja je s generalnim direktorom Dušanom Živkovićem obišla postrojenje.
Reč je o prvoj revitalizaciji od njegovog puštanja u rad 1982, podsetila je. Ovom investicijom je produžen radni vek i obezbeđena je veća pouzdanost i efikasnost, istakla je Đedović Handanović.
Druga faza je počela pre godinu dana. Prvi agregat je pokazao uspešnost obavljenog posla, poručio je Živković. Prvi čovek Elektroprivrede Srbije je pritom odao priznanje za doprinos originalnom proizvođaču – kompaniji Toshiba, kao i izvođačima, a to su Goša montaža, Elektromontaža i Elektroremont, uz institute Mihajlo Pupin i Nikola Tesla.
Na jednoj brani gornje akumulacije je postavljen mali fotonaponski pogon
Perućačko jezero ili Perućac, na Drini, koriste i reverzibilna hidroelektrana i protočna hidroelektrana Bajina Bašta. Gornja akumulacija, Lazići, nalazi se kod Zaovina u dolini Belog Rzava. Drži do 150 miliona kubnih metara vode, ili nominalno 194 gigavat-sata električne energije.
Reverzibilna hidroelektrana Bajina Bašta se sastoji od dve turbine, sa ukupno 614 megavata, i pumpi od 620 megavata u zbiru. Susedna i istoimena hidrocentrala ima četiri generatora, ukupno 420 megavata.
Na jednoj od brana na pomenutom jezeru Lazići se od 2017. nalazi solarna elektrana od 330 kilovata.
Pored toga, EPS u okviru Vlasinskih hidroelektrana ima pumpnu stanicu na jezeru Lisina. Ona odatle vuče vodu uzbrdo do Vlasinskog jezera.
Rekonstrukcija te kaskade je počela pre manje od mesec dana. Srbija takođe radi na projektima reverzibilnih hidroelektrana Bistrica i Đerdap 3.







Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.